Papież wysłał kondolencyjną depeszę po śmierci prezydenta Iranu

Papież wysłał kondolencyjną depeszę po śmierci prezydenta Iranu
Żałoba po śmierci prezydenta Iranu. Fot. FAROOQ KHAN / EPA / PAP
PAP / mł

Papież Franciszek przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raissiego i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz w katastrofie śmigłowca.

"Powierzając dusze zmarłych miłosierdziu Wszechmocnego i modląc się za tych, którzy opłakują ich stratę, zwłaszcza za rodziny, przesyłam narodowi zapewnienie o mojej duchowej bliskości w tym trudnym czasie" - przekazał Franciszek w depeszy skierowanej do duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei.

Raisi zginął w nocy z niedzieli na poniedziałek w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni. Maszyna uderzyła we mgle w zbocze góry i spłonęła. Wraz z prezydentem Iranu zginęło siedem innych osób, w tym m.in. minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian i ajatollah Mohammad Ali Ale-Haszem, przedstawiciel najwyższego przywódcy Iranu w prowincji.

W Iranie zarządzono pięciodniową żałobę narodową. We wtorek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy.

Ultrakonserwatywny Raisi był od dawna postrzegany był jako protegowany Alego Chamenei i jego potencjalny następca. Na konserwatywnej irańskiej scenie politycznej uchodził za twardogłowego zwolennika porządku. Urząd prezydenta sprawował od 2021 r. Prezydent jest drugim najbardziej wpływowym urzędem w systemie politycznym Iranu, po najwyższym przywódcy. Obowiązki Raisiego przejął wiceprezydent Mohammad Mochber.

PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Zabójcza snajperka, czuła kochanka, troskliwa matka. Kobieta, która zmieniła losy świata.

W zasypanym śniegiem Kijowie Mila Pawliczenko samotnie wychowuje syna. Marzy o pracy w bibliotece i spokojnym życiu. Jej plany przerywa wybuch wojny.

Mila zaciąga...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież wysłał kondolencyjną depeszę po śmierci prezydenta Iranu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.