Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych

Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych
PAP / KAI / sz

Papież Franciszek w ogłoszonym we wtorek dokumencie zdjął "tajemnicę papieską" z postępowań dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchowieństwo, a także przedstawicieli władz kościelnych. którzy próbują tuszować takie czyny.

Watykan ogłosił tekst instrukcji w sprawie tajemnicy postępowań.

Oznacza to, że skargi, zeznania i dokumenty procesowe dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego przechowywane w archiwach dykasterii watykańskich, a także w archiwach diecezji, do tej pory podlegające tajemnicy papieskiej, mogą zostać przekazane państwowym prokuraturom, które o to proszą. Jest to "znak otwartości, dostępności, przejrzystości, współpracy z władzami cywilnymi” - wyjaśnił dyrektor programowy Dykasterii ds. Komunikacji, Andrea Tornielli.

Celem zawartych w niej postanowień jest, jak wyjaśniono, zniesienie "tajemnicy papieskiej" w przypadku takich postępowań i nałożenie "tajemnicy urzędowej" przy jednoczesnym zapewnieniu "dobrego imienia osób zaangażowanych".

DEON.PL POLECA

Dokument zaznacza, że informacje w takich sprawach mają zapewniać "bezpieczeństwo, integralność i poufność”, wymagane przez Kodeks Prawa Kanonicznego, aby zapewnić "dobre imię, wizerunek i prywatność” osób, których to dotyczy. Ale ta "tajemnica zawodowa” nie przeszkadza w spełnieniu obowiązków nałożonych przez prawodawstwo państwowe, w tym złożenia doniesienia o przestępstwie i "realizacji wniosków wykonawczych cywilnych władz sądowych”. Ponadto „żaden obowiązek milczenia na temat faktów nie może zostać nałożony” na osobę, która składa doniesienie, na ofiarę i na świadków przestępstwa.

Ostatni, piąty punkt dokumentu stwierdza: "Temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ją dotyczących".

Franciszek zmodyfikował również trzy artykuły listu apostolskiego motu proprio św. Jana Pawła II "Sacramentorum sanctitatis tutela” (z 2001 r., zmienionego już raz w 2010 r. przez Benedykta XVI). Włączył do kategorii najcięższych przestępstw: pozyskiwanie, przechowywanie lub rozpowszechnianie przez duchownego w celach seksualnych obrazów pornograficznych osób poniżej 18. roku życia. Dotychczas granica wieku wynosiła 14 lat. Ponadto w sprawach dotyczących najcięższych przestępstw adwokatem i prokuratorem może być od tej pory także osoba świecka, posiadająca doktorat z prawa kanonicznego, a nie tylko duchowny.

[Komentarz Jacka Siepsiaka SJ]

Ponieważ nie dla wszystkich jasny jest termin „tajemnica papieska”, spieszę z wyjaśnieniem, że nie chodzi o spowiedź, a więc nie chodzi też o „tajemnicę spowiedzi”. Został jedynie zniesiony nakaz zobowiązywania do sekretu osób zgłaszających przestępstwo nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Do tej pory nie mogły one mówić o swoim zgłoszeniu i toczącym się postępowaniu. Zresztą do podobnego milczenia może zobowiązać prokuratura państwowa. Oczywiście wtedy to nie nazywa się „tajemnicą papieską”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.