Papirus zawierający wzmiankę o żonie Jezusa - fałszywy
Fragment papirusu, który miał być dowodem na to, że Jezus mógł być żonaty, najprawdopodobniej jest fałszywy.
Debata na ten temat powróciła ze zdwojoną siłą po publikacji artykułu Ariela Sabara w magazynie The Atlantic, który zebrał dotychczasowe dane na ten temat.
Informację o fałszywym charakterze papirusu przekazała profesor Karen King z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Harvarda. Uczona sama rozpoczęła debatę na temat odnalezionego fragmentu, gdy zaprezentowała go w 2012 roku na konferencji w Rzymie. Papirus zawiera frazę w języku koptyjskim "Jezus powiedział do nich: moja żona...".
Choć prof. King deklarowała początkowo swój sceptycyzm, to wielokrotnie przekonywała, że ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa", która miała powstać w II wieku po Chrystusie.
Obecnie jednak, wielu badaczy pracujących nad fragmentem papirusu powstał na bazie małych fragmentów słów lub wyrazów pochodzących zasadniczo z apokryficznej "Ewangelii Tomasza", tekstu pochodzenia gnostyckiego. Została ona odnaleziona w 1945 roku w Nag Hammadi.
(fragment badanego papirusu)
Od początku samą autentyczność papirusu poddawano w wątpliwość. Dopiero teraz jednak, po publikacji artykułu potwierdzającego te wątpliwości w magazynie The Atlantic, prof. King przyznała, że papirus jest prawdopodobnie fałszywką.
Już podczas konferencji w Rzymie jednak większość badaczy była zgodna, że tak niewielki fragment - nawet jeśli oryginalny - nie jest dowodem na małżeństwo Jezusa.
Dziekan Wydziału Teologicznego Harvarda - prof. David Hapton - powiedział, że jest "wdzięczny licznym uczonym, akademikom, technikom i dziennikarzom, którzy poświęcili się, by lepiej zrozumieć pochodzenie i znaczenie tego fragmentu papirusu".
Skomentuj artykuł