Patriarcha Bartłomiej o wojnie na Ukrainie: bezbożna i zła

Patriarcha Bartłomiej o wojnie na Ukrainie: bezbożna i zła
fot. vilevi / Depositphotos
KAI / pk

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej po raz kolejny potępił "nieuzasadnioną i niedopuszczalną" wojnę, która rozpoczęła się wraz z inwazją Rosji na Ukrainę. Podjął również polemikę z patriarchą Cyrylem, który tej wojnie błogosławi.

- Patriarcha moskiewski powiedział, że jest to święta wojna oraz próbował usprawiedliwić ją i wyjaśnić w języku duchowym i religijnym. Ale ja pozwoliłem sobie to skorygować i powiedzieć, że nie jest to święta wojna, ale bezbożna i zła wojna. Kiedy po obu stronach giną tysiące żołnierzy i nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, jak możemy błogosławić tę wojnę obiema rękami, jak niestety błogosławi patriarcha moskiewski? - pytał hierarcha w czasie konferencji prasowej w Stambule.

Podkreślił, że Rosja mogła wybrać inny sposób rozwiązania swych problemów z sąsiednią Ukrainą, lecz wybrała najgorszy. - Chcemy, by ta wojna się skończyła jak najszybciej, by zachodnie mocarstwa pomogły przekonać do tego Rosję - powiedział Bartłomiej.

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej o wojnie na Ukrainie: bezbożna i zła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.