Patriarcha Sako proponuje "okrągły stół" dla ratowania Iraku

Patriarcha Sako proponuje "okrągły stół" dla ratowania Iraku
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Patriarcha Louis Raphael I. Sako, zwierzchnik Kościoła chaldejskiego w Iraku, zaproponował prezydentowi kraju, Barhamowi Salihowi, współpracę w pokonywaniu aktualnych kryzysów.

W liście do prezydenta kard. Sako chciałby m.in. zwołania "okrągłego stołu" otwierającego dialog społeczny, poinformował chrześcijański arabski portal informacyjny "Abouna".

Rozwiązanie problemów w Iraku musi być sprawą wewnętrzną kraju. "Irakijczycy sami powinni rozwiązywać swoje problemy", stwierdził kard. Sako. Jego zdaniem mogłoby się to udać przy dobrej woli oraz odpowiedniej umowie. Podstawą takiej umowy powinna być suwerenność, bezpieczeństwo, postęp gospodarczy i interes narodowy społeczeństwa oraz jego jedność.

Kard. Sako: coraz bliżej ku wspólnej dacie Wielkanocy >>

Takie "porozumienie narodowe" umożliwiłoby wszystkim stronom budować państwo praw obywatelskich, prawa i instytucji dalekich od mandatów religijnych oraz sporów o władzę i pieniądze, napisał zwierzchnik Kościoła chaldejskiego w Iraku i przypomniał, że ekstremizm osłabia państwo i jego postęp, narusza godność obywateli i odwleka świadczone przez niego usługi.

Kard. Sako: ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców >>

Patriarcha Babilonii kard. Sako jest jedną z czołowych postaci Kościoła na Bliskim Wschodzie, surowym krytykiem zachodniej polityki interesów w tym regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Sako proponuje "okrągły stół" dla ratowania Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.