Patriarchowie Bliskiego Wschodu krytykują decyzję prezydenta USA w sprawie Jerozolimy

Patriarchowie Bliskiego Wschodu krytykują decyzję prezydenta USA w sprawie Jerozolimy
(fot. PAP / EPA / JAMES ROSS / MICHAEL REYNOLDS)
3 lata temu
KAI / mp

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy ma "negatywny wpływ" na i tak już niestabilny scenariusz na Bliskim Wschodzie i może zaszkodzić całemu procesowi pokojowemu.

Jak poinformowała agencja katolicka "Fides", są o tym przekonani chrześcijańscy patriarchowie Bliskiego Wschodu.

Ormiańsko-apostolski katolikos Cylicji, Aram I, wskazał w tym kontekście na potrzebę respektowania "słusznych praw Palestyńczyków" i prawa judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu w mieście dla nich świętym.

Patriarchat chaldejski w przesłaniu podpisanym przez zwierzchnika tego Kościoła, patriarchę Mar Louisa Raphaela Sako podkreślił, że "USA jako wielkie mocarstwo powinny raczej bronić pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu na świecie, zamiast wzniecać kontrowersje i konflikty".

Melchicki patriarcha Youssef w rozmowie z ambasadorem palestyńskim w Bejrucie podkreślił, że jego Kościół czuje się zobowiązany wspierać także prawa narodu palestyńskiego i z tego powodu zdecydowanie odrzuca zapowiedź Trumpa.

Koptyjsko-prawosławny papież-patriarcha Tawadros II (Teodor) oświadczył, że podobnie jak wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, Ahmed al-Tayyeb, nie zamierza w tych dniach spotkać się z wiceprezydentem USA, Michaelem Pencem podczas jego wizyty w Kairze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Patriarchowie Bliskiego Wschodu krytykują decyzję prezydenta USA w sprawie Jerozolimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.