Święto Młodych i koncert dla Blanki

Święto Młodych i koncert dla Blanki
Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia, z którego dochód ma być przeznaczony na budowę Centrum Informacyjno-Pielgrzymkowego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i Harcerski Festyn Rodzinny dla Blanki, dwuletniej dziewczynki dotkniętej rzadką chorobą - Zespołem Retta, to najbliższe plany  organizatorów ogólnopolskiej kampanii społecznej "Podzielmy się radością".

Obok dużych, spektakularnych akcji, takich jak "Tornister pełen Uśmiechów" czy "Skrzydła, przeprowadzonych od czerwca br. w ramach pilotażowego projektu przez  Caritas Archidiecezji Poznańskiej, po raz pierwszy w historii tej organizacji na internetowej platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl, przyszedł czas na pojedyncze cele: inicjatywę społeczną, dzieci i niepełnosprawni, infrastruktura, akcja humanitarna. Zapowiadane wydarzenia mają zapoczątkować propagowanie dobrych praktyk, angażowanie nie tylko parafialnych zespołów Caritas, ale także świeckich, do niesienia wszechstronnej pomocy potrzebującym.

    

DEON.PL POLECA

W dniach 18-20 września br.  Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan organizuje Święto Młodych.  W ramach tego Święta, odbywającego się pod hasłem: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3), w auli uniwersyteckiej UAM w Poznaniu odbędzie się koncert zespołu TGD -Trzecia Godzina Dnia - jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem w Polsce.

Bilety na koncert można kupić tradycyjnie, ale szybciej i taniej poprzez platformę  internetową aukcjecaritas.pl.

Dochód z koncertu TGD ma być w całości przeznaczony na nowe dzieło Duszpasterstwa Młodzieży Jordan, a mianowicie na stworzenie na Ostrowie Tumskim Centrum Informacyjno-Pielgrzymkowego.

W ramach kolejnego, nowego celu - dzieci i niepełnosprawni, już 7 września zorganizowany zostanie w Gnieźnie specjalny Harcerski Festyn Rodzinny na rzecz chorego dziecka, uroczej Blanki, o której chorobie, przejmująco, napisał na stronie na profilu FB jej ojciec, Marek Piegat:

-  Blanka jest śliczną dwulatką, która poznaje świat w towarzystwie Retta. Jest to nieuleczalna i postępująca choroba genetyczna, która najczęściej pojawia się w życiu dziewczynek w momencie, kiedy szczęśliwi rodzice cieszą się z pierwszych kroków, słów, wspólnych zabaw... Dotknięte nią dzieci przy urodzeniu nie wykazują żadnych niepokojących objawów i przez następne 6-18 miesięcy przechodzą prawidłowo kolejne etapy rozwoju psychomotorycznego. Później następuje u dziewcząt okres cofania się nabytych już umiejętności mówienia, chodzenia, celowego posługiwania się rękoma. Pojawia się w ich życiu szeroki wachlarz różnych dolegliwości, m.in. padaczka, ataki panicznego lęku, bruksizm, epizody bezdechu lub hiperwentylacji, osteoporoza, skolioza, zniekształcenia stóp i dłoni, problemy kardiologiczne, dystonia oraz nabyta mikrocefalia. Kolejne lata to względnie stabilny okres choroby, w czasie którego dziewczynki uczą się funkcjonować w otaczającej rzeczywistości. Niestety przed nimi jeszcze kolejny regres, pojawiający się najczęściej w wieku dojrzewania. U Blanki regres w zachowaniu nastąpił w wieku 17-18 miesięcy (…) .Na co dzień córeczka jest bardzo uśmiechnięta i chętnie nawiązuje kontakt z dziećmi i osobami starszymi. Niestety nie mówi, nie potrafi komunikować swoich potrzeb. Pracujemy intensywnie nad wprowadzeniem Blance komunikacji alternatywnej, aby móc poznać jej potrzeby. (…) Podejmowane przez nas działania mają na celu stworzenie dla Blanki jak największego kapitału umiejętności, który w przypadku nastąpienia kolejnego regresu, dałby jej szansę na jego przetrwanie, z jak najmniejszymi stratami dla samodzielnego funkcjonowania.

Przypomnijmy. Tuż przed wakacjami wystartowała ogólnopolska kampania społeczna  "Podzielmy się radością. Po raz pierwszy w historii Caritas w Polsce, prowadzona jest w całości na charytatywnej platformie internetowej - aukcjecaritas.pl.

Pierwszą licytację  rozpoczął  Metropolita Poznański, a otworzyła ją grafika przedstawiająca Belweder przekazana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich z ich własnoręcznym podpisem.  Pilotażowy projekt  "Podzielmy się radością" na platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl realizowany jest przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej.  Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Metropolity Poznańskiego ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, którego wsparły postaci z życia publicznego, w tym aktorzy Maciej Musiał i Mieczysław Hryniewicz,  muzyk, kompozytor, zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek, pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki, skoczek Kamil Stoch, żużlowcy Jarosław Hampel  i Rafał Dobrucki. Partnerem projektu jest serwis charytatywni.allegro.pl

-  Zdecydowaliśmy się na ten ważny projekt pilotażowy wychodząc  z założenia, że można praktykować działalność Caritas według średniowiecznych kategorii czyli uprawiać żebractwo, ale można też iść do przodu, starać się znaleźć nowe środki, narzędzia, które  znacząco mogą poszerzyć krąg tych którzy pomagają i tych, którzy tę pomoc otrzymają - zachęcał do klikania i wsparcia kampanii tuż po dokonaniu pierwszej licytacji  na stronie aukcjecaritas.pl  Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki.  

Dzięki platformie aukcjecaritas.pl, Caritas po raz pierwszy w historii zbiera fundusze w Internecie na wsparcie prowadzonych prze siebie, dobrze znanych już projektów - akcję "Tornister pełen Uśmiechów’, program stypendialny "Skrzydła", "Przekaż Ciepło" oraz "Puste miejsce", czyli spotkanie wigilijne dla potrzebujących.

Kampania "Podzielmy się radością" gościła na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie rozegrano piłkarski mecz charytatywny Caritas kontra Allegro.

Latem, dzięki wsparciu Przewozów Regionalnych, wolontariusze Caritas ruszyli pociągami w Polskę zachęcając pasażerów na najpopularniejszych wakacyjnych szlakach do "podzielenia się radością".  Uśmiechnięte żółte buźki rozdawane młodym ludziom, a po drodze wykonywane spontanicznie i wrzucane na profil społecznościowy uśmiechnięte selfie - tak było podczas pielgrzymki na Jasną Górę zorganizowaną przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.

Koszulkę z autografami zawodników Falubaz Zielona Góra wręczono osobiście zwycięzcy jednej z licytacji w Miasteczku Kibica,  podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Do  pilotażowej kampanii Caritas Archidiecezji Poznańskiej przyłączyli  się ostatnio spontanicznie twórca i dyrektor międzynarodowego festiwalu filmowego "Transatlantyk", muzyk i kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" - Jan A.P. Kaczmarek oraz Mieczysław Hryniewicz, bohater kultowego filmu "Zmiennicy".

Obecnie, obok tych dużych akcji, największym wyzwaniem stojącym przed organizatorami kampanii "Podzielmy się radością" są nowe Cele Indywidualne:
- Zamierzamy propagować dobre praktyki w niesieniu pomocy potrzebującym, już teraz, przy pomocy parafialnych Caritas chcemy pomagać konkretnym osobom, w pierwszej kolejności chorym dzieciom i niepełnosprawnym, ale przymierzamy się też do akcji humanitarnych w krajach objętych konfliktami, wojną, dotkniętych głodem, nękanych chorobami - wylicza Agnieszka Wiśniewska, koordynator całej kampanii.

Święto Młodych i koncert dla Blanki - zdjęcie w treści artykułu

Aukcjecaritas.pl
Uśmiechnij się, przekaż dobro!

www.facebook.com/podzielmysieradoscia

Więcej na temat Harcerskiego Festynu Rodzinnego dla Blanki na stronie:
www.facebook.com/media/set/?set=a.735981629786067.1073741829.501256613258571&type=1

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto Młodych i koncert dla Blanki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.