Zakończyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich. Wręczono Feniksy 2021

Zakończyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich. Wręczono Feniksy 2021
W niedzielę zakończyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich (Fot. Targi Wydawców Katolickich w Warszawie)
PAP/KAI/TWK/dm

Do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim trwały XXVI Wydawców Katolickich. Swoją ofertę zaprezentowało tam ponad 100 wydawców z całego kraju. Centralnym wydarzeniem była sobotnia gala, w czasie której wręczono nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2021. Uroczystość odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

- Targi to święto dobrych wartości, dobrego słowa - „Słowa, które było na początku”, które trwa i będzie trwało, Słowa pełnego miłości. Niech ono mieszka w sercu każdego z nas - mówił prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Wyraził jednocześnie nadzieję, że nowe oferty wydawnicze przyczynią się do tego, że ci, którzy będą sięgać po książki, staną się lepszymi ludźmi.

W ramach tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS wydawcy z całego kraju zgłosili ponad 300 tytułów książkowych, publikacji multimedialnych i albumów muzycznych.

Łącznie w ramach 19 konkursowych kategorii Kapituła pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Nareckiego, nagrodziła oraz wyróżniła blisko 100 najciekawszych pozycji wydawniczych opublikowanych w 2020 roku. Nagrody FENIKS przyznane zostały już po raz 23.

Nagrodę główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. „Nagroda przyznana została za naukową i pisarską działalność laureata, który m.in. zgłębia chrystologię, metodologię teologii i teologię kultury, diagnozując z tej perspektywy współczesną cywilizację” - napisano w uzasadnieniu.

- Jestem wdzięczny Bogu, którego ręka Opatrzności prowadziła mnie i prowadzi przez wszystkie ciemne i zielone doliny życia. Czuję się prowadzony po to, bym służył „Słowu, które stało się Ciałem”. - Po to i tylko po to piszę - wyznał prof. Szymik.

Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu otrzymał nagrodę FENIKSA Specjalnego 2021 w dowód uznania dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego Laureata w obszarze muzyki organowej, którego działalność badawcza koncentruje się wokół zagadnień muzyki liturgicznej, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego, organoznawstwa i historii muzyki organowej Śląska. FENIKSA Specjalnego 2021 otrzymał również Paweł Woldan, reżyser i dokumentalista, a także chór KUL-u w stulecie jego powstania - za jego znaczący wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. 

Tradycyjnie już Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał także Nagrody Małego FENIKSA, którymi honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone na niwie promocji treści i publikacji katolickich w mediach i przestrzeni kulturalno-społecznej. W tym roku Małego FENIKSA otrzymali: ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, Radio Warszawa oraz program „Rodzinny Ekspres”.

W tegorocznych Targach uczestniczyło blisko 100 wystawców, zaprezentowano kilka tysięcy tytułów. Było to także kilkadziesiąt godzin wydarzeń w programie towarzyszącym, a przez Arkady Kubickiego na stołecznym Zamku Królewskim przewinęła się wielotysięczna publiczność czytelnicza. Tak prezentuje się liczbowe podsumowanie tegorocznej edycji najważniejszego w Polsce wydarzenia wystawienniczego dedykowanego książce religijnej. Ale Targi to przede wszystkim spotkania miedzy ludźmi, szansa na interakcję i wymianę myśli.

Targi odbyły się między 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

PAP/KAI/TWK/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Zakończyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich. Wręczono Feniksy 2021
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.