Peregrynacja relikwii św. Ignacego w Danii

Peregrynacja relikwii św. Ignacego w Danii
Fot. jezuici.pl
jezuici.pl / tk

Jezuici zorganizowali peregrynację relikwii oraz ikony św. Ignacego Loyoli w Danii. Jest to równoległa peregrynacja do tej, która ma miejsce w Polsce. Dla protestanckich Duńczyków tego typu kult to nieznane dotąd doświadczenie.

Od początku września relikwie są wystawiane w każdą niedzielę w jezuickiej Parafii w Aarhus (Dania), na Półwyspie Jutlandzkim. W niedzielę, 10 października po Mszy św. o godz. 10:00, przed przekazaniem relikwii do Kopenhagi, odbędzie się specjalne nabożeństwo ku czci założyciela zakonu jezuitów.

Jako, że Dania jest krajem protestanckim, promocja tego typu pobożności to duża nowość, wzbudza ciekawość i zainteresowanie. Protestanci przechowują na przykład relikwie św. Knuta – patrona Danii – który pochowany jest w jednej z protestanckich katedr, ale nie jest z tym związany żaden kult.

Relikwie świętych przypominają nam katolikom, że wielcy święci, których pragniemy naśladować, byli ludźmi z krwi i kości i że spotkamy ich w dniu zmartwychwstania umarłych. Choć w znanym powiedzeniu: „Jeśli brakuje żywych świętych, to trzeba czcić relikwie” jest jakaś prawda, to jednak jezuici chcieliby, aby relikwie świętego Ignacego Loyoli pobudzały żywych do szlachetnych czynów. Również w protestanckiej Danii.

DEON.PL POLECA

W Aarhus pracuje obecnie pięciu jezuitów pochodzących z Niemiec, Wietnamu i Polski.

Źródło: jezuici.pl / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Vigil José Luis Martin
Książka jest historią życia św. Ignacego Loyoli, założyciela Jezuitów. Nie jest to jednak typowa hagiografia, ale powieść, której bohaterem i narratorem jest sam Loyola. Mimo iż mamy do czynienia z fikcją literacką, wszystkie fakty pojawiające...

Skomentuj artykuł

Peregrynacja relikwii św. Ignacego w Danii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.