Pielgrzymka ku czci św. Franciszka Ksawerego

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

 Pod hasłem "Chrystus Dobrą Nowiną dla świata jak głosił to św. Franciszek Ksawery" trwa pierwsza w tym roku tzw. Ksaweriada. Jest to pielgrzymka do Javier, rodzinnej miejscowości św. Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Dalekiego Wschodu. Biorą w niej udział setki osób, głównie młodzieży, z kraju i z zagranicy.

Pierwsza Ksaweriada zbiega się z rozpoczęciem nowenny do patrona misji i Nawarry. Tzw. nowenna łaski (Novena de la Gracia) trwa od 4 do 12 marca, kiedy przypada rocznica kanonizacji jezuity, która miała miejsce w 1622 r.

"Myślimy już o drogach, które prowadzą ze wszystkich zakątków Nawarry do centrum, do zamku w Javier. Są to drogi życia, pokoju, nadziei i kroczenia w przyszłość. Są to drogi pobożności, świadectwo wiary, ofiary, współdzielenia i solidarności. Są to drogi pokuty, pojednania i przebaczenia" - napisał w okolicznościowym liście abp Francisco Pérez z Pampeluny. Św. Franciszek Ksawery jest "postacią fascynującą", "wzorem bycia Nawarczykiem" oraz przykładem głoszenia Ewangelii Chrystusa. "Podziwiamy naszego rodaka, giganta świętości, którego chcemy naśladować. Każdy może słowem, a przede wszystkim życiem, głosić Chrystusa, Dobrą Nowinę dla świata, jak zrobił to św. Franciszek Ksawery" - czytamy w liście.

Zwyczaj Ksaweriad narodził się pod koniec XIX w. Od 1940 r. popularna dzisiaj pielgrzymka nabrała bardziej formalnego charakteru i jest ważnym elementem duszpasterstwa młodzieży. Dużym powodzeniem cieszy się tzw. "nowenna łaski". Jej początek sięga cudownego uzdrowienia, jakiego doznał ks. Marcello Mastrelli SI (męczennik za wiarę w Japonii w 1637 r., w wieku 34 lat). Odtąd stał się gorliwym szerzycielem nowenny do św. Franciszka. Zalecał, aby odbywała się ona szczególnie w Javier od 4 do 12 marca o godz. 16.15. Z racji wysłuchiwanych licznych próśb została nazwana "nowenną łaski". W 1896 r. św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała: "Prosiłam o łaskę, aby czynić dobro po mojej śmierci (zmarła w 1897 r.), i teraz jestem pewna, że ją uzyskałam, ponieważ dzięki tej nowennie można otrzymać wszystko, czego się pragnie".

DEON.PL POLECA

Pierwszą Ksaweriadę zakończy 4 marca uroczysta Msza, które będzie przewodniczył abp Francisco Pérez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka ku czci św. Franciszka Ksawerego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.