Pielgrzymki 2022. Na Jasną Górę dotarły te z Przemyśla i Poznania

Pielgrzymki 2022. Na Jasną Górę dotarły te z Przemyśla i Poznania
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Piesze pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły w piątek – w przeddzień święta Matki Bożej Szkaplerznej – na Jasną Górę. Około 750 pielgrzymów z Przemyśla spędziło w drodze 12 dni. Z Archidiecezji Poznańskiej przybyło ponad 840 pątników, którzy wędrowali 10-13 dni.

W sobotę pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Obchody tego święta inaugurują wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku, w ciągu kilku letnich tygodni, do sanktuarium pieszo przybywa nawet kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły na Jasną Górę

Uczestnicy 88. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki przybyli w tym roku na Jasną Górę pod hasłem "Oto stało się nowe". Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, ponad 840 pątników z Archidiecezji Poznańskiej wędrowało w 12 grupach. W zależności od miejsca wyjścia, w ciągu 10-13 dni pokonali trasę o długości ok. 290-330 km. Najliczniejsza grupa wyruszyła tradycyjnie z Poznania. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał siedem miesięcy, a najstarszą pątniczką była 86-letnia siostra elżbietanka.

W 42. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce szło w tym roku ok. 750 osób, które w 12 dni pokonały trasę ok. 380 km. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem "Z Maryją niesiemy Pokój". Uczestnicy podzieleni byli na dziesięć grup. Najstarszy przemyski pielgrzym miał 85 lat, najmłodszy zaledwie 13 miesięcy.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił metropolita przemyski abp Adam Szal, który jak co roku wraz z pielgrzymami przeszedł cały szlak z Przemyśla do Częstochowy, pątnicy modlili się m.in. o pokój na Ukrainie; hierarcha zwrócił przy tym uwagę, że pokój zaczyna się najpierw w ludzkim sercu. "Potem niesiemy go do naszych bliskich, do rodziny, potem do naszych miejscowości - po to, żeby on zapanował w naszej ojczyźnie. To jest wezwanie dla nas wszystkich" - powiedział abp Szal, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymki 2022. Na Jasną Górę dotarły te z Przemyśla i Poznania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.