Pielgrzymkowe „naj…”. Skąd wyruszają i kiedy dotrą na Jasną Górę

Pielgrzymkowe „naj…”. Skąd wyruszają i kiedy dotrą na Jasną Górę
Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (Śrem - 2009)

Oczywiście najważniejszy jest „pierwszy krok…” Podjąć decyzję i później ruszyć na pielgrzymkowy szlak wiodący na Jasną Górę. A jakie są te „inne naj…” związane z tą pątniczą drogą?  Która z pielgrzymek jest najstarsza, która pokonuje najdłuższą trasę, czy ta największa – najliczniejsza, po okresie ograniczeń związanych z pandemią nadal nią pozostanie?

Rok 2020 i 2021, kiedy COVID 19 bardzo mocno ograniczył lub zmienił naszą aktywność w wielu dziedzinach życia, również pielgrzymowanie musiało dostosować się różnorodnych nakazów i zakazów. A przecież wędrówki, do prawie 800 sanktuariów, które mamy w Polsce – tych najbliższych lokalnych, czy też położonych na drugim końcu kraju było – i oby znowu mogło być tym dobrym, dla wielu najlepszym, sposobem na spędzanie wakacyjnych dni.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci

Pandemia wyraźnie wpłynęła na sposób organizacji grup docierających do Jasnogórskiej Pani. Przychodziły zdecydowanie mniej liczne. Właściwie tylko delegacje – przedstawiciele tych, którzy w jakiś sposób w pielgrzymowaniu uczestniczyli. Jednym udało się pokonać np. tylko część trasy (na zasadzie sztafety), albo pozostawali w domach, ale podejmując różnorodne duchowe wyzwania.

W 2019 roku do Czarnej Madonny przybyło ok. 4,4 mln pątników. W 2021 roku 1,6 mln, a w 2020 było ich niespełna 1 mln. W zeszłym roku spośród pątników pieszo na Jasną Górę przybyło 74 tys. osób, choć wcześniej (przed pandemią) liczba wędrujących wyraźnie przekraczała 100 tys. pielgrzymów. Jaki będzie ten rok pielgrzymkowy? Czas na posumowania przyjdzie. A teraz, w połowie lipca jest być może ten ostatni moment na podjęcie decyzji o dołączeniu do jednej z ponad 140 pielgrzymek, które w sierpniu dotrą na jasnogórski szczyt. Będą tam wchodziły nawet co kilkanaście minut. Pod koniec lipca wyruszy ta, która ma do pokonania najdłuższą odległość.

DEON.PL POLECA

Najdłuższa…

I tu pewnie – co do ilości kilometrów do pokonania – pandemia niczego nie zmieniła. Z Helu w ostatnich dniach lipca (w tym roku 25 lipca) wyjdą pielgrzymi, którzy aby stanąć przed obliczem NMP Częstochowskiej muszą przebyć 638 kilometrów. W tym roku będzie to już 41. Piesza Pielgrzymka Kaszubska. „Posłani w pokoju Chrystusa”, to temat konferencji i rozważań, głoszonych w tym roku na tym pielgrzymim szlaku. Pątnicy mają pokonać go w 19 dni.

Najstarsza…

I w przypadku tej pielgrzymki, tu również bez zmian. Choć podobno pierwsza udokumentowana grupa wyruszyła z Gliwic do Częstochowy w 1626 roku, ale w archiwach jasnogórskich jest informacja o 20 latach przerwy. Dla wiernych diecezji gliwickiej tegoroczna pielgrzymka jest liczona jako 376. Natomiast do Kaliszan, którzy do Maryi wyruszą 385. raz w tym roku należy rekord nieustannego pielgrzymowania, co też potwierdzają dokumenty z jasnogórskiego archiwum. Pielgrzymi z Kalisza przychodzą od 1637 roku. Idą w obie strony pieszo – przed oblicze Czarnej Madonny i tak też wracają do domów. Przemierzają ok. 300 km. W tym roku wyruszą rozważając w drodze zdanie: „Wszystko zaczyna się w rodzinie”. To nawiązanie do kończącego się, a ogłoszonego przez papieża Franciszka, Roku Rodziny. Kaliszanie pielgrzymują w tym roku od 9 sierpnia (grupy rowerowe od 6 sierpnia).  

Największa…

Palmę pierwszeństwa dzierży pielgrzymka tarnowska. Jest najliczniejszą jaka przybywa na Jasną Górę. W ostatnich latach uczestniczyło w niej ok. 8 tys. wiernych. W tym roku wyruszy już po raz 40.  Przez dziewięć dni (17 – 25 sierpnia 2022) trzeba będzie pokonać ok. 200 km. Pielgrzymi z Tarnowa wyjdą w dwóch grupach, a ich rekolekcje w drodze będą odbywały się pod hasłem „Chrystus naszą Paschą”.

Pierwsza tegoroczna…

Pierwsza pielgrzymka już na Jasną Górę dotarła. 14 lipca przybyli pielgrzymi z Piotrkowa Trybunalskiego. Czyli pierwszy wakacyjny szczyt, który związany jest ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel, został rozpoczęty. 15 lipca przybyły pielgrzymki między innymi z Przemyśla i Poznania, a po nich jeszcze wiele, wiele innych…

Historyczka, bibliotekarka i nauczycielka. Absolwentka jezuickiego DA XAVERIANUM w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymkowe „naj…”. Skąd wyruszają i kiedy dotrą na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.