Pierwsza kobieta z prawem głosu podczas Synodu Biskupów. Kim jest?

Pierwsza kobieta z prawem głosu podczas Synodu Biskupów. Kim jest?
(fot. UISG / youtube.com)
Crux / KAI / kk

Siostra Becquart podkreśla, że decyzja papieża Franciszka ma za zadanie włączyć kobiety w proces decyzyjny w Kościele, tak aby odrzucać klerykalizm. "Mam nadzieję, że ten kierunek będzie również obecny na poziomie diecezji czy parafii" - mówi zakonnica.

Pod koniec ubiegłego tygodnia media obiegła wiadomość, że Ojciec Święty mianował pierwszą w historii kobietę, która będzie mogła uczestniczyć w głosowaniach podczas obrad Synodu Biskupów. Znaczenie tej nominacji jest jednak znacznie szersze, niż rozszerzenie prawa głosu, czy powierzenie kolejnej kobiecie ważnego stanowiska w administracji watykańskiej. Nominacja francuskiej zakonnicy s. Nathalie Becquart na stanowisko jednego z dwojga podsekretarzy Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów pokazuje kierunek wyznaczony przez Ojca Świętego w refleksji Kościoła nad własną tożsamością i drogami ewangelizacji.

DEON.PL POLECA
Siostra Becquart w rozmowie z dziennikarzami podkreśla, że decyzja papieża Franciszka ma za zadanie zaznaczyć rolę włączania kobiet w proces decyzyjny w Kościele, tak aby z modelu sklerykalizowanego, przechodzić do synodalnego.

"W jaki sposób możemy odrzucić klerykalizm Kościoła, który doprowadził do wykorzystywania seksualnego czy nadużyć władzy? Przez bycie na wzór Chrystusa, służenie i towarzyszenie innym" - mówiła zakonnica podczas konferencji prasowej.

"Duch Święty nieustannie odnawia Kościół. Nie mnie sądzić czy moja nominacja była historycznym przełomem. Największym przełomem był Jezus Chrystus, a nie ja. Ja jestem po to, aby służyć" - odpowiada siostra pytana o to czy uważa swoją nominację za znak czasu.

"Jestem przekonana, że papież takimi decyzjami pokazuje, że jest blisko Ludu Bożego, a przede wszystkim, że chce go słuchać" - mówi siostra Becquart i podkreśla, że wybór Franciszka był "odważną, profetyczną decyzją". "Mam nadzieję, że ten kierunek będzie również obecny na poziomie diecezji czy parafii. Wierzę, że ten akt odważy innych biskupów czy księży, do włączania coraz większej ilości kobiet" - dodaje.

S. Nathalie Becquart, to 52-letnia Francuzka, należąca do bezhabitowego zgromadzenia sióstr ksawerianek. We Francji zdobyła popularność głównie dzięki zaangażowaniu na rzecz młodzieży i powołań. W latach 2008 -2018 kierowała bowiem pracami Krajowego Biura ds. Ewangelizacji Młodzieży i ds. Powołań, przy Konferencji Episkopatu Francji. Młodzi ludzie poznawali ją jako osobę odpowiedzialną m.in. za przygotowania młodzieży francuskiej do udziału w kolejnych edycjach ŚDM, a proponowany przez nią styl pracy we francuskim episkopacie, gdzie kluczowe stanowiska w swoim biurze powierzała ludziom młodym (do czego zachęcała też odpowiedzialnych w strukturach diecezjalnych), był przykładem tego, w jaki sposób realizować w duszpasterstwie model Kościoła synodalnego.

Współpraca z młodzieżą to istotny element w biografii nowomianowanej podsekretarz Synodu Biskupów także z tego względu, że to właśnie w oparciu o to doświadczenie duszpasterskie, które towarzyszyło jej nie tylko w latach pracy w episkopacie, ale i wcześniej, s. Becquart zajęła się następnie synodalnością od strony naukowej. Zaraz po wstąpieniu do zgromadzenia sióstr ksawerianek w 1995 r., zajęła się pracą z młodymi ludźmi w ramach ignacjańskiej Sieci Młodzieży (dzisiejsze: Magis). Zajmowała się m.in. organizacją dla młodzieży rekolekcji pod żaglami i duszpasterstwem studenckim w podparyskim Créteil. W pracy ze studentami pomagały jej natomiast własne doświadczenia z czasów przed wyborem drogi zakonnej - m.in. ukończenie prestiżowej uczelni ekonomicznej (w 2019 r. najlepszej w Europie) École des hautes études commerciales de Paris i rocznego wolontariatu w Libanie.

Po zakończeniu pracy w Konferencji Episkopatu Francji w maju 2019 r., s. Becquart została mianowana - wspólnie z 5 innymi osobami - konsultorem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Uczestniczyła też w procesie synodalnym i spotkaniach przedsynodalnych związanych z Synodem Biskupów nt. młodzieży, wiary i rozeznawania powołania, którego obrady odbyły się w październiku 2018 r. W tych nominacjach wybrzmiewało coraz szersze dopuszczanie kobiet do odpowiedzialnych funkcji w Kościele (także nominacja z 2019 r. po raz pierwszy dotyczyła 4-osobowego grona kobiet). S. Becquart jest skądinąd promotorką coraz szerszej obecności kobiet w strukturach Kościoła. Proponowała m.in. by dopuścić kobiety do prowadzenia rekolekcji dla Kurii Rzymskiej. Przede wszystkim jednak łączyła doświadczenia zbierane w pracy z kolejnymi pokoleniami młodych ludzi z refleksją na temat synodalności - podejmowaną coraz częściej przez papieża Franciszka.

W ostatnich latach s. Becquart podjęła też pracę naukową, zajmując się zagadnieniem synodalności od strony teologicznej - w ostatnich latach prowadziła badania naukowe w Boston School of Theology and Ministry w Stanach Zjednoczonych, w zakresie synodalności, jako elementu nauk eklezjologicznych.

źródła: Crux / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Pierwsza kobieta z prawem głosu podczas Synodu Biskupów. Kim jest?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.