Pierwsza Noc Świętych w Radomiu

Pierwsza Noc Świętych w Radomiu
(fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons)
KAI / kn

Pierwsza radomska Noc Świętych pod hasłem "Wszyscy święci balują w niebie", odbyła się z piątku na sobotę, 1 listopada. Wydarzenie wprowadziło jej uczestników w uroczystość Wszystkich Świętych. Z kolei prawdziwa plejada świętych zagościła w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, w którym zgromadzono aż 21 relikwiarzy świętych.

Od godziny 20.00 w pięciu kościołach w centrum miasta (św. Stanisława, św. Katarzyny, św. Wacława, św. Jana i Świętej Trójcy) odbywały się inscenizacje poświęcone świętości.

Rozdawano paszporty do Nieba. Chętni mogli przejść pomiędzy tymi kościołami i zebrać pieczątki po uprzednim uczestnictwie w inscenizacjach. Następnie na radomskim Rynku odbył się koncert z udziałem zespołu Gospel. - Mogliśmy poznać wielu świętych o ciekawych życiorysach - mówili uczestnicy Nocy Świętych.

Po każdym utworze wyemitowane zostały świadectwa znanych ludzi o ich ulubionych świętych. Radomianie mogli usłyszeć między innymi bramkarza z kadry piłki ręcznej Sławomira Szmala, dziennikarza Krzysztofa Ziemca, piosenkarza Szymona Wydrę, prezydenta Andrzeja Kosztowniaka i ordynariusza radomskiego bp. Henryka Tomasika.

DEON.PL POLECA


Po koncercie w blasku pochodni ruszyła procesja z relikwiami świętych na cmentarz przy ulicy Limanowskiego. Tam o północy Mszę św. sprawowali: proboszcz katedry ks. Krzysztof Ćwiek oraz ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława i ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej i organizator Nocy Świętych. - Strach czy miłość? Helloween czy Noc Świętych? Wybraliśmy drugą opcję, bowiem śmierć nie jest końcem, lecz początkiem życia. Są wśród nas świeci, którzy pokazują nam, jak żyć - mówił ks. Ćwiek.

Po koncercie rozpoczęła się procesja na cmentarz przy ul. Limanowskiego. Niesione były relikwie świętych: św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, św. Franciszka, bł. Honorata Koźmińskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Kingi. - Chcieliśmy pokazać, że oni są dla nas wzorem budowania naszej świętości. Wyraziliśmy też wiarę w to, że na naszych cmentarzach także spoczywają święci, choć o tym nie wiemy - powiedział ks. Marciniak.

Prawdziwa plejada świętych zagościła w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Tam udało się zgromadzić 21 relikwiarzy. - Chciałbym podziękować wszystkim księżom, którzy wsparli naszą inicjatywę. Liczymy, że tradycja tych spotkań na dobre zadomowi się w parafii. To była przeciwwaga Helloween. 1 listopada to dzień radości, a nie smutku - mówił ks. Piotr Wolszczak.

W programie była wspólna modlitwa w wyjątkowym towarzystwie - świętych: Filipa, Jana Pawła II, Faustyny, Franciszka z Asyżu, Grzegorza Wielkiego, Teresy od Dzieciątka Jezus, Stanisława Kostki, Kazimierza, Andrzeja Boboli, Charbela i Alberta Chmielowskiego oraz błogosławionych: Marii od Męki Pańskiej, Karoliny Kózkówny, Honorata Koźmińskiego, Edmunda Bojanowskiego, Michała Sopoćki, Bronisława Markiewicza, Rafała Kalinowskiego, Jana Henryka Newmana, Dzieci Fatimskich, Męczenników II Wojny Światowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza Noc Świętych w Radomiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.