Pierwsza w historii transmisja internetowa koncertu z Kaplicy Sykstyńskiej

Pierwsza w historii transmisja internetowa koncertu z Kaplicy Sykstyńskiej
(fot. RPBaiao / Shutterstock.com)
KAI / pk

Po raz pierwszy w historii koncert odbywający się w Kaplicy Sykstyńskiej będzie transmitowany na żywo w internecie. Będzie to "Stabat Mater" szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana.

Koncert odbędzie się 22 kwietnia, a zaśpiewa w nim brytyjski chór The Sixteen, któremu towarzyszyć będzie orkiestra Britten Sinfonia. To one wystąpiły w prawykonaniu "Stabat Mater" w londyńskim The Barbican Center w październiku 2016 r. Utwór i jego wykonanie nagrodzono owacją na stojąco.

Katolicki arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols, który doprowadził do koncertu w Kaplicy Sykstyńskiej, powiedział, że "Stabat Mater" jest "niezwykłą modlitwą", wyrażającą "pragnienie dzielenia cierpień Maryi i Jezusa", będące "jaskrawym przeciwieństwem naszej współczesnej reakcji na cierpienie, którą jest ucieczka". - Ta modlitwa błaga o aktywne dzielenie tego cierpienia. Woła o miłość, o gotowość do tego, by stać przy tych, którzy cierpią, wziąć ich ból do swego serca. Zasadniczo jest to modlitwa matki. Kompozycja James McMillan wspaniale zgłębia siłę i dramat tej modlitwy - uważa kard. Nichols.

Pochodzący z XIII wieku katolicki hymn nosi tytuł zaczerpnięty z pierwszych słów: "Stabat Mater Dolorosa" (Stała Matka boleściwa). Muzykę do tego tekstu komponowali m.in. Antonio Vivaldi, Giovanni Pierluigi da Palestrina i Karol Szymanowski.

Koncert w Kaplicy Sykstyńskiej będzie transmitowany na żywo, a następnie dostępny przez miesiąc na stronie internetowej radia Classic FM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza w historii transmisja internetowa koncertu z Kaplicy Sykstyńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.