Pierwsze święcenia kapłańskie 2024 już za nami. Nowych księży mają dwie diecezje. Ilu ich jest?

Pierwsze święcenia kapłańskie 2024 już za nami. Nowych księży mają dwie diecezje. Ilu ich jest?
Święcenia kapłańskie w Katowicach. Fot. Ąrchidiecezja katowicka / FotoGość / Roman Koszowski
archidiecezjakatowicka.pl / KAI / mł

Trzech nowych księży ma archidiecezja katowicka, jednego - diecezja ełcka. W sobotę 11 maja ordynariusze obu diecezji udzielili sakramentu święceń przygotowanym do nich diakonom.  "Masz być księdzem płomiennym, a nie plemiennym" - mówił do nowych kapłanów abp Galbas. 

W katedrze w Ełku sakrament święceń przyjął dk. Artur Marek Tomkiewicz, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. W katedrze w Katowicach księżmi zostali w sobotę Paweł Kaszuba, Łukasz Porwit i Łukasz Tomczyk. 

DEON.PL POLECAKsiądz bez modlitwy ma nowy cel: samorealizację

Metropolita katowicki tłumaczył, że ksiądz bez modlitwy szybko się wyczerpie, straci nadprzyrodzoną motywację do swoich działań i będzie jej musiał szukać w tym, co przyrodzone: "w pieniądzach, zaszczytach i rozmaitych emocjonalno-cielesnych fajerwerkach".

- Głównym jego życiowym zadaniem będzie wówczas samorealizacja i kolekcjonowanie nowych hobby, coraz bardziej wymyślnych i coraz bardziej kosztownych, którymi koniecznie i niezwłocznie trzeba będzie się tym pochwalić w społecznościówkach ‒ mówił hierarcha.

Zwracając się do diakonów przestrzegał też, że choć "zawsze będzie coś do wyremontowania",  nie jest to ani pierwsze, ani najważniejsze zadanie księdza. - On ma przede wszystkim remontować ludzkie serca, budować i pogłębiać więź między człowiekiem, a Bogiem ‒ zaznaczył abp Galbas.

"Potrzebna jest Biblia. Nie anegdotki i dyrdymałki"

- Nasze czasy wymagają gorliwego, pełnego pasji i inteligentnego głoszenia. Potrzebna jest Biblia. Nie anegdotki i dyrdymałki ". Zachęcał do głoszenia Słowa nie ściągniętego z Internetu, ale własnego, przeżytego, przetrawionego i przemyślanego.

‒ Masz być księdzem płomiennym, a nie plemiennym. Głosisz w imieniu Kościoła, który jest powszechny, a nie plemienny - mówił.

Zachęcał przyszłych prezbiterów do współpracy ze świeckimi, także kobietami. Tu podał przykład Pryscylli i jej męża, Akwilli, którzy ewangelizowali u boku św. Pawła. ‒ Nie chciejcie w waszym głoszeniu zrobić wszystkiego sami, bo się wyplujecie, nie bądźcie tylko tymi, którzy przemawiają do świeckich, którzy wyznaczają im miejsce, jakie mają zająć. Współpracujcie z nimi ‒ zachęcał. 

Dar, na który nikt nie zasłużył 

Kapłaństwo jest piękne, kiedy jest wierne - mówił podczas uroczystości święceń kapłańskich biskup ełcki Jerzy Mazur. Podkreślał, że ełcki Kościół właśnie przeżywa Kongres Eucharystyczny.  "Przypomina nam słowa św. Jana Pawła II, że „nie ma Eucharystii bez kapłaństwa, tak jak nie istnieje kapłaństwo bez Eucharystii.

- Przez sześć lat formacji w seminarium alumni uświadamiają sobie, że jest to dar, że nikt z nich na to sobie nie zasłużył. Ale jest to również tajemnica, że przez ich posługę dokonują się rzeczy tajemnicze – wyjaśniał biskup.

- Jezus ciągle nam przypomina: „Ja jestem z wami”, „Trwajcie we Mnie”. Do tego trwania w zjednoczeniu z Chrystusem zachęcam ciebie dk. Arturze oraz zachęcam kapłanów. Niech to będzie nasza odpowiedź na kryzys wiary wśród ochrzczonych naszej diecezji, na odejścia z szeregów kapłańskich oraz wielki spadek powołań kapłańskich, zakonnych i do małżeństwa sakramentalnego - mówił bp Mazur.

"Must have" księdza: godzina adoracji dziennie

Bp Mazur zachęcał do ofiarnej modlitwy, aby każda osoba duchowna poświęcała codziennie jedną godzinę na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. „Jeśli ksiądz nie ma każdego dnia dłuższego osobistego spotkania z Jezusem, to z czasem staje się zwykłym urzędnikiem" - podkreślił biskup ełcki.

Obecnie w diecezji ełckiej posługę duszpasterską pełni ponad 300 kapłanów diecezjalnych i ok. 40 kapłanów zakonnych w 152 parafiach diecezji.

Źródło: archidiecezjakatowicka.pl / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tadeusz Borutka

Książka Refleksja nad kapłaństwem w świetle nauczania Kościoła jest próbą całościowego - teologicznego, społecznego i socjologicznego - spojrzenia na tajemnicę kapłaństwa. Inspiracją do podjęcia tematu było ogłoszenie i rozpoczęcie Roku Kapłańskiego. Opierając się na dokumentach...

Skomentuj artykuł

Pierwsze święcenia kapłańskie 2024 już za nami. Nowych księży mają dwie diecezje. Ilu ich jest?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.