Piesza pielgrzymka wyruszyła z Lublina na Jasną Górę

Piesza pielgrzymka wyruszyła z Lublina na Jasną Górę
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

45. Lubelska Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę wyruszyła w czwartek z archikatedry lubelskiej. Wierni będą rozważać nauczania założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.

Pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą z udziałem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika w archikatedrze. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa przypomniał, że pierwsza pielgrzymka z Lublina do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze wyrusza po raz 45.

- To sanktuarium jest przedmiotem tęsknoty wielu ludzkich serc i licznych pielgrzymów z całego świata - powiedział i stwierdził, że na Jasnej Górze "ziemia spotyka się z niebem, a człowiek z Bogiem".

- Szczególnym przewodnikiem w tym roku w drodze na Jasną Górę będzie sługa boży Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, związany bardzo z Lublinem i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim - powiedział metropolita i przypomniał, że pątnicy będą uczestniczyć w programie formacyjnym opartym o dziesięć „Drogowskazów nowego człowieka” ks. Blachnickiego.

DEON.PL POLECA

- Modlimy się, aby został dołączony wkrótce do grona świętych i błogosławionych - powiedział dodając, że ks. Blachnicki „od młodzieńczych lat pracował nad sobą i swoim charakterem” i „jest dla nas wzorem”.

- Charakter - napisał w swoim notesie - to nieugiętość woli w służbie zasad uznanych za prawdziwe. Swoim przykładem pociągał dziesiątki tysięcy ludzi: dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa, rodziny. Uczestnicy spotkań oazowych szybko zaczęli go nazywać „ojcem” - powiedział metropolita dodając, że ks. Blachnicki „poświęcił wszystkie siły dla swojego dzieła, ale zawsze najważniejszy był dla niego człowiek, który powinien się odnowić, otworzyć na światło Chrystusa i uczynić to światło swoim życiem”.

- Dzisiaj założony przez ks. Blachnickiego Ruch Światło-Życie jest największym ruchem odnowy religijnej w Polsce. Rozwija się także w wielu innych krajach Europy i świata - stwierdził metropolia. Jak podał, do dziś w działalność ruchu zaangażowało się ponad 2 mln osób.

Nawiązując do Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia abp Budzik zauważył, że uczestniczy w nich ponad 500-osobowa reprezentacja młodzieży archidiecezji lubelskiej.

Jak informował dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak, dla osób, które nie mogą uczestniczyć w 12-dniowej pielgrzymce na całej długości w tym roku wprowadzono autokar, który codziennie rano będzie dowoził pątników na szlak, a wieczorem odwoził do Lublina. Mówiąc o nowościach ks. Ładniak wspomniał także o aplikacji, dzięki której można na bieżąco śledzić grupy pielgrzymkowe na mapie.

Na placu przed archikatedrą do drogi przygotowywała się Katarzyna z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która powiedziała PAP, że to jej pierwsza pielgrzymka. - Przez długi czas bałam się pójść na pielgrzymkę, bo jest to wyzwanie, ale myślę, że warto. To będzie nowe doświadczenie dla mojej wiary - powiedziała przyznając, że na Jasną Górę idzie z intencjami swoimi i swoich bliskich.

Zawodowy kierowca Mateusz powiedział PAP, że to jego czwarta pielgrzymka. - Cztery lata temu na Święty Krzyż wchodziliśmy z żoną z intencją o dar macierzyństwa i ojcostwa. To był 8 sierpnia. Rok później, 8 sierpnia urodził się Antoni - stwierdził. Jak dodał, dzisiaj syn wyrusza z nimi na pierwszą pielgrzymkę w swoim życiu. "Dziś idziemy we troje, jutro żona prawdopodobnie jeden dzień pójdzie i niestety musimy wracać do swoich obowiązków" – przyznał.

Wierni mają do przejścia ok. 320 km. Po drodze będą nocować w szkołach i prywatnych domach. Pierwszego dnia uczestnicy dojdą do Bełżyc. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

„O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją…”

To pierwsze słowa modlitwy rzymskiej, którą odmawiają ludzie na całym świecie, zwracając się do Maryi gotowej zawsze...

Skomentuj artykuł

Piesza pielgrzymka wyruszyła z Lublina na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.