Pijarzy powołali nową Prowincję Azji i Pacyfiku

Pijarzy powołali nową Prowincję Azji i Pacyfiku
fot. Depositphotos
KAI / pk

Dotychczasowa pijarska Wiceprowincja Japońsko-Filipińska została podniesiona do rangi Prowincji Azji i Pacyfiku - obejmuje Japonię, Filipiny i Wietnam. Należy do niej 95 zakonników, którzy prowadzą 6 szkół, 5 parafii i centrum społeczno-wychowawcze.

3 października 2020 r., w 70. rocznicę przybycia pierwszych pijarów do Japonii i w 25. rocznicę pijarskiej obecności na Filipinach dotychczasowa Wiceprowincja Japońsko-Filipińska została podniesiona do rangi Prowincji Azji i Pacyfiku. Pierwszym prowincjałem został o. Miguel Artola Otamendi. Asystentami prowincjalnymi zostali natomiast ojcowie: Efren Buot Mundoc, Francis Mosende Abas, Danilo Mutia Vallejos (Filipińczycy) i Nguyen Quang Vinh (Wietnamczyk).

Nowa prowincja obejmuje Japonię, Filipiny i Wietnam. Należy do niej 95 zakonników w 13 wspólnotach, z których 5 to domy formacyjne. Pijarzy w najmłodszej prowincji zakonu prowadzą 6 szkół, 5 parafii i centrum społeczno-wychowawcze. Obecni zakonnicy pochodzą z 8 państw, natomiast wśród aspirantów są przedstawiciele kolejnych narodowości.

Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych (potocznie zwany Zakonem Pijarów) został ustanowiony w 1621 r. Jego założycielem był św. Józef Kalasancjusz, który w 1597 r. otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Głównym celem zakonu jest nauczanie i wychowywanie dzieci i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa?

Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy.

...

Skomentuj artykuł

Pijarzy powołali nową Prowincję Azji i Pacyfiku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.