[PILNE] Cud św. Januarego jednak się wydarzył. O 17:39 krew zmieniła stan skupienia
Tłum wiernych przybyłych 16 grudnia do neapolitańskiej katedry po raz kolejny był świadkiem cudu świętego Januarego. Wydarzył się on późno. Krew męczennika zmieniła swój stan skupienia dopiero o godzinie 17:39.
Powtórzył się cud św. Januarego
Wczoraj, powołując się na włoskie media, informowaliśmy o tym, że cud św. Januarego jednak się nie wydarzył. Dla wielu wiernych była to zapowiedź zbliżającego się nieszczęścia.
O godzinie 16 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Neapolu odbyło się drugie nabożeństwo, podczas którego prałat Vincenzo De Gregorio zgodnie z rytuałem potrząsał i obracał ampułkę z krwią świętego Januarego. Jednak i tym razem, krew biskupa nie upłynniła się.
Zaniepokojeni wierni mieli okazję do radości dopiero o godzinie 17:39. Kiedy okazało się, że zaschnięta dotąd krew św. Januarego upłynniła się, w katedrze zapanowała euforia. Dla neapolitańczyków oznacza to, że w najbliższym czasie nie czeka ich żadne nieszczęście.
Magiczne podejście do cudu
Arcybiskup Neapolu Domenico Battaglia ostrzegł wiernych przed magicznym podejściem do cudu świętego Januarego. Stwierdził, że „ta krew nie jest wyrocznią, z którą należy się konsultować, ani tym bardziej miejskim horoskopem, którego funkcją jest przepowiadanie szczęścia lub nieszczęścia”. Zaznaczył, że krew męczennika jest znakiem wskazującym na potrzebę podążania za Chrystusem.
Kim był święty January?
Święty January był biskupem Benewentu (Włochy) żyjącym na przełomie III i IV wieku. Zginął śmiercią męczeńską za panowania cesarza Dioklecjana. Zgodnie z tradycją, tuż po egzekucji, jedna z kobiet zebrała do flakonika pewną ilość krwi biskupa, która do dziś jest przechowywana w katedrze w Neapolu.
Cud świętego Januarego wydarza się trzy razy w roku: w sobotę przed pierwszą niedzielą maja, 19 września – w dniu liturgicznego wspomnienia świętego, oraz 16 grudnia.
Kościół nigdy oficjalnie nie uznał cudu, a zdaniem niektórych naukowców zjawisko może mieć naturalne przyczyny, związane np. z tiksotropią – właściwością niektórych substancji, które zmieniają stan pod wpływem ruchu lub wstrząsów.
Źródło: napoli.repubblica.it / tk
Skomentuj artykuł