Cud Świętego Januarego. Czym jest i co oznacza?

Cud Świętego Januarego. Czym jest i co oznacza?
fot. ROME REPORTS in English / YouTube
KAI / DEON.pl / pk

Kilka razy w roku w neapolitańskiej katedrze biskup, czasem papież, bierze do rąk relikwiarz z krwią świętego męczennika i obserwuje, co dzieje się z zawartością. Gdy krew się upłynnia, ma dochodzić do cudu. Wyjaśniamy, na czym polega Cud Krwi Świętego Januarego.

Święty January. Męczennik z czasów prześladowań

Święty January był biskupem Benewentu - miasta położonego ok. 70 km na wschód od Neapolu. W okresie wielkich prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) poniósł śmierć męczeńską wraz z sześcioma towarzyszami ze swej diecezji: Sozjuszem, który był jego diakonem, Prokulem, Festusem, Dezyderym, Eutychiuszem i Akurcjuszem. Stare podanie głosi, że za odmowę złożenia ofiary bożkom oprawcy wrzucili ich do ognia, ale płomienie w cudowny sposób nie wyrządziły im żadnej szkody. Wtedy rzucono ich na pożarcie dzikim zwierzętom, ale i one ich nie tknęły. Ostatecznie zginęli pod toporem kata. Miało się to wydarzyć 19 września 305 r. w Puteoli (dzisiejsze miasto Pozzuoli) pod Neapolem.

Relikwie męczenników, zwłaszcza biskupa, przechodziły różne koleje i były przechowywane w wielu miejscach, głównie ze względu na najazdy barbarzyńców i obawy, aby nie zostały przez nich sprofanowane. Ostatecznie pod koniec XV wieku trafiły do katedry w Neapolu.

DEON.PL POLECA

Na czym polega Cud Krwi Świętego Januarego?

Już przed tym, jak relikwie świętego męczennika znalazły się w Neapolu, zauważono, że jego krew, przechowywana w ampułce, miała zacząć się "burzyć", upłynniać i pulsować, jak gdyby została świeżo rozlana.

Zjawisko Cudu Krwi Świętego Januarego można zwykle obserwować trzy razy w roku. Najpierw przed pierwszą niedzielą maja i przez osiem następnych dni, 19 września (liturgiczne wspomnienie świętego Januarego), także przez osiem następnych dni, oraz 16 grudnia.

Cud Krwi Świętego Januarego 16 września 2021 roku:

Co jeśli krew się nie upłynnia?

Gdy znajdująca się w ampułce krew nie ulega upłynnieniu, cud się nie wydarza. Wielu wiernych upatruje w tym zapowiedź tragicznego wydarzenia, jak wojna lub klęska żywiołowa.

Od 1939 istnieją potwierdzone świadectwa powtarzania się cudu. Gdy cud się nie wydarzał, łączono to zwykle z jakimś nieszczęściem. Tak miało być we wrześniu 1939 r., gdy wybuchła II wojna światowa, następnie w 1943 r., gdy Niemcy hitlerowskie okupowały Włochy oraz w 1980 r., gdy doszło do trzęsienia ziemi w odległej o ok. 50 km od Neapolu Irpinii, w którym zginęło prawie 5 tys. ludzi. W przeszłości nie upłynnienie krwi miało też zwiastować wybuch Wezuwiusza.

Cud Krwi Świętego Januarego, a Kościół

Kościół katolicki nigdy nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie Cudu Świętego Januarego, niemniej jednak do relikwii świętego męczennika pielgrzymują nawet papieże; w 1990 r. do neapolitańskiej katedry przybył Jan Paweł II, a w 2007 r. - Benedykt XVI. Podobno za pierwszym i w drugim razem krew nie upłynniła się. Inaczej było, gdy do relikwii świętego Januarego przybył Franciszek. Papieżowi podano wówczas do ucałowania ampułkę z krwią, która miała rozpuścić się w połowie. Papież zażartował, że musimy się bardziej nawracać, bo tylko w połowie św. January jest z nas zadowolony. Jednak już kilka minut później krew miała rozpuścić się całkowicie.

Kościół był i jest bardzo ostrożny w kwestii wyciągania pochopnych wniosków na podstawie zdarzeń takich jak Cud Świętego Januarego. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego, "Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie" (KKK 2115).

 

Źródło: KAI / DEON.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Cud Świętego Januarego. Czym jest i co oznacza?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.