[PILNE] Franciszek podjął decyzję ws. abp. Gänsweina. Co dalej z byłym sekretarzem Benedykta XVI?

[PILNE] Franciszek podjął decyzję ws. abp. Gänsweina. Co dalej z byłym sekretarzem Benedykta XVI?
Papież Franciszek i abp Georg Gänsweina (Fot. Vatican News/Radio Watykańskie)
PAP/dm

Były osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI, niemiecki arcybiskup Georg Gaenswein został mianowany przez Franciszka nuncjuszem apostolskim na Litwie, Łotwie i w Estonii - poinformowało w poniedziałek watykańskie biuro prasowe. To symboliczny powrót hierarchy, gdyż rok temu musiał opuścić Watykan.

67-letni arcybiskup Gaenswein był osobistym sekretarzem Benedykta XVI podczas jego pontyfikatu w latach 2005-2013, jak i po jego rezygnacji z urzędu. Z emerytowanym papieżem zamieszkał w powierzonej mu rezydencji w Ogrodach Watykańskich.

Od 2012 roku był także z nominacji Benedykta XVI prefektem Domu Papieskiego. Pełnił tę funkcję przez kilka lat pontyfikatu Franciszka; został odsunięty w 2020 r.

DEON.PL POLECA

Kontrowersje tuż po śmierci emerytowanego papieża

Duchowny wywołał kontrowersje tuż po śmierci emerytowanego papieża 31 grudnia 2023 roku, gdy w książkowym wywiadzie dał wyraz swojemu żalowi, że Franciszek odsunął go od obowiązków w Domu Papieskim. Niezbyt przechylnie wypowiedział się też o decyzji Franciszka, który zrezygnował z apartamentu w Pałacu Apostolskim i zamieszkał w Domu Świętej Marty.

Wypowiedzi te interpretowano jako dowód konfliktu, grożącego podziałami w hierarchii między zwolennikami obecnego papieża i jego poprzednika.

W czerwcu zeszłego roku, a więc pół roku po śmierci Benedykta XVI, Franciszek zdecydował, że abp Gaenswein ma powrócić do swojej macierzystej diecezji we Fryburgu Bryzgowijskim.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

[PILNE] Franciszek podjął decyzję ws. abp. Gänsweina. Co dalej z byłym sekretarzem Benedykta XVI?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.