[PILNE] Polski ksiądz został biskupem pomocniczym Los Angeles

[PILNE] Polski ksiądz został biskupem pomocniczym Los Angeles
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Papież Franciszek mianował 18 lipca czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles. Jednym z nich został 49-letni ks. Sławomir Szkredka, urodzony w Czechowicach, ale uformowany na kapłana i wyświęcony już w Stanach Zjednoczonych dla archidiecezji, której obecnie będzie posługiwał jako biskup. Trzej pozostali nominaci to: Albert Bahhuth, pochodzący z Libanu, Matthew G. Elshoff OFMCap i Brian Nunes.

Kim jest ks. Sławomir Szkredka?

Ks. Sławomir Szkredka urodził się 12 maja 1974 a Czechowicach na Śląsku. W młodości wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam w seminarium duchownym św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake uzyskał bakalaureat z filozofii i magistra teologii. Święcenia prezbiteratu przyjął stycznia 2002 jako kapłan archidiecezji Los Angeles. W latach 2008-15 odbył studia doktoranckie w zakresie Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

DEON.PL POLECAPełnił potem różne funkcje duszpasterskie w swej archidiecezji w parafiach: św. Genowefy w Panorama City (2002-06) i św. Jana Chrzciciela w Baldwin Parku (2006-08) a od 2015 jest formatorem i wykładowcą w seminarium duchownym św. Jana w Camarillo.

Istniejąca od 11 lipca 1936 archidiecezja Los Angeles (diecezja od 1922), na której czele od 1 marca 2011 stoi 71-letni obecnie abp José Horacio Gómez Velasco, miała dotychczas dwóch biskupów pomocniczych: Alejandro Dumbridge'a Aclana i Marca Vincenta Trudeau. Ponadto żyją jeszcze arcybiskup-senior kard. Roger M. Mahony (87 lat) oraz emerytowani biskupi seniorzy Edward W. Clark (76), Thomas J. Curry (80), Alexander Salazar (73), Joseph M. Sartoris (96), Gerald E. Wilkerson (83) i Gabino Zavala (72).

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

[PILNE] Polski ksiądz został biskupem pomocniczym Los Angeles
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.