Papież przyjął uczestników rekolekcji ruchu Światło-Życie. Prowadzi je kardynał nominat Grzegorz Ryś

Papież przyjął uczestników rekolekcji ruchu Światło-Życie. Prowadzi je kardynał nominat Grzegorz Ryś
fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
PAP / pk

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji pielgrzymów z Polski uczestniczących w rekolekcjach w Rzymie - podał w poniedziałek portal Vatican News. Bierze w nich udział 150 osób z ruchu Światło-Życie. Rekolekcje prowadzi metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, mianowany niedawno przez papieża kardynałem.

Uczestnicy rekolekcji należą do wspólnoty Światło-Życie, czyli tzw. Oazy, największego polskiego ruchu kościelnego.

Wspólnotę założył ksiądz Franciszek Blachnicki, kandydat na ołtarze, zamordowany w latach 80. przez komunistyczne Służby Bezpieczeństwa - dodał watykański portal informacyjny.

Rzymski wyjazd oraz spotkanie z papieżem, jak wyjaśniono, to elementy rekolekcji trzeciego stopnia dla młodzieży oraz dla rodzin.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy poznają różne formy i tradycje modlitewne, biorą udział w braterskich spotkaniach i odkrywają głębię historii oraz teraźniejszości chrześcijaństwa na przykładzie odwiedzanych świątyń.

Publikujemy całą wypowiedź Franciszka:

Dzień dobry, witam bardzo serdecznie!

To, co powiedział ksiądz kardynał - te pięć dróg które są do przebycia to są drogi bardzo konkretne, nie jest to jakieś wyidealizowane, ale są to drogi konkretne. Jest droga Maryi. Jest droga Piotra – są te wszystkiego drogi, które zostały wymienione. To jest nasza wiara, to jest wiara konkretna. To nie są jakieś wyimaginowane sprawy, ale droga wiary jest drogą konkretną. Droga wiary jest konkretna, dlatego, że Pan Bóg pozwala nam się po prostu dotykać, a Matka Boża jest rzeczywiście obecna w naszym życiu, a Jezus jest rzeczywiście obecny w życiu waszych wspólnot. Wiara jest czymś konkretnym, czymś obecnym w życiu każdego z nas. Wiara nie jest czymś abstrakcyjnym.

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa człowiek dobry i szlachetny, który chciał pójść za Panem. Pyta Jezusa co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne. Pan Jezus mu odpowiedział konkretnie – są Boże przykazania, czyń według Bożych przykazań – idź za Bożymi przykazaniami. Nie mówi mu- myśl o Panu Bogu, ale Pan Jezus powiedział mu konkretnie – znasz przykazania, to wprowadzaj je w czyn, idź za przykazaniami. Młody odpowiedział - ja to czynię od młodości. Wobec tego Pan Jezus mu mówi – jednej rzeczy ci brakuje – to, co masz idź i sprzedaj, rozdaj ubogim i pójdź za mną. Pan Jezus daje konkretną propozycję i oczekuje konkretnej odpowiedzi. Ta konkretność Jezusowa go przestraszyła. Odszedł zasmucony.

Do was też Jezus zwraca się i chce od nas konkretności. Wasza odpowiedź powinna konkretna. Nie idee, nie marzenia, ale konkretność. Jeśli patrzymy na historię Kościoła, to widzimy, że wiele herezji powstała ze względu na brak konkretności. Jeden ze znanych pisarzy – autorów – powiedział, że szukał powodu powstania herezji – i doszedł do wniosku, że jest to idea która oszalała, zwariowała, bo brakowało konkretności. Jak iść za Panem? Pan Jezus nam to powiedział – są Boże przykazania, ale trzeba też żyć w harmonii przez miłosierdzie w sposób konkretny. Tego właśnie chciałbym od was i tego wam życzę! Życzę wam, żeby Ruch Światło - Życie szedł do przodu rozwijał się przez was i z wami w sposób bardzo konkretny i Pan Jezus będzie wam w tym pomagał. Matka Boża jest taką pierwszą „Konkretnością” przez swoje fiat, a Wcielenie i przyjście Jezusa na świat wypływało z tej Jej konkretności, z tej konkretnej wiary, a nie realizacji jakichś zwariowanych idei.

Dziękuję!

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął uczestników rekolekcji ruchu Światło-Życie. Prowadzi je kardynał nominat Grzegorz Ryś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.