PILNE: w Południowym Sudanie zamordowano jezuitę

PILNE: w Południowym Sudanie zamordowano jezuitę
(fot. deon.pl)
jezuici.pl / Wojciech Żmudziński SJ

Kenijski jezuita, o. Victor-Luke Odhiamo, został zastrzelony przez uzbrojonych mężczyzn w Południowym Sudanie - doniosło dzisiaj sudańskie Radio Tamazuj.

Incydent miał miejsce, gdy uzbrojeni ludzie zaatakowali rezydencję jezuickiej wspólnoty w Cueibet, w której żył. Miał 62 lata i pracował jako dyrektor Centrum Szkolenia Nauczycieli (Mazzolari Teachers College w Cueibet) prowadzonego przez Kościół katolicki w stanie Gok. Pracował w Południowym Sudanie od 10 lat. Motywy zabójstwa pozostają na razie nieznane.

Miejscowe władze ogłosiły 3 dni żałoby. Modlimy się za naszego współbrata, który padł ofiarą nieznanych sprawców w pełnym niepokoju Sudanie.

PILNE: w Południowym Sudanie zamordowano jezuitę - zdjęcie w treści artykułu

(fot. jezuici.pl)

Ojciec Arturo Sosa SJ, Generał Jezuitów, powiedział, że o. Victor-Luke Odhiamo: "był bardzo odważnym człowiekiem, inteligentnym, opiekuńczym i kreatywnym liderem, a przede wszystkim wierzącym w wartość edukacji. Nie bał się wyruszyć w nieznane, nawet w najniebezpieczniejsze z miejsc, kiedy był przekonany, że to jest misja zlecona mu przez Pana".

Ojciec Odhiambo był znany jako utalentowany nauczyciel oraz sprawny administrator dzieł edukacyjnych. W pełni utożsamiał się z misją, do której był posłany i był całkowicie oddany mieszkańcom Południowego Sudanu.

Ojciec James Martin SJ z "America Magazine", napisał na Twitterze:

"Victor-Luke był cudowną osobą, oddanym jezuitą i wspaniałym księdzem. Był ciepły, uprzejmy i przyjazny, a podczas mojego pobytu w Kenii niezmiernie miło mnie przyjął. Victor-Luke był oddany Jezusowi i ubogim, a także szanowany wśród swoich jezuickich współbraci".

Poniżej publikujemy list Generała Jezuitów, ojca Arturo Sosa SJ, z dnia 15 listopada 2018 r. skierowany do Przełożonego Prowincji Wschodniej Afryki, ojca Josepha Oduor Afulo SJ:

Drogi Ojcze Prowincjale,

z wielkim bólem przyjąłem smutną wiadomość o ataku na naszych współbraci w Cueibet i tragicznej śmierci o. Victora Luka Odhiambo S.J., dyrektora Mazzolari Teachers’ College (MTC) i wicesuperiora wspólnoty. Ojciec Victor Luke Odhiambo pozostawił po sobie dobre imię nie tylko w Południowym Sudanie, gdzie jako pierwszy jezuita oddał życie w służbie swoim ludziom, ale w całej Wschodniej Afryce, gdzie pracował jako nauczyciel tysięcy uczniów w Starehe Boys Centre w Nairobi (Kenia) i w Loyola High School w Dar Es Salaam (Tanzania).

Był bardzo odważnym człowiekiem, inteligentnym, opiekuńczym i kreatywnym liderem, a przede wszystkim wierzącym w wartość edukacji. Nie bał się wyruszyć w nieznane, nawet w najniebezpieczniejsze z miejsc, kiedy był przekonany, że to jest misja zlecona mu przez Pana. Jego przykład bezinteresownego poświęcenia w pełnieniu roli dyrektora szkoły pozostaje wyzwaniem dla wielu naszych młodszych współbraci w Towarzystwie Jezusowym. Jest światłem, które zostało zgaszone, po tym, gdy rozpaliło inne światła. Jak ziarno pszenicy, które obumiera, by przynieść większy owoc. I to nam daje pocieszenie.

Z troską zapewniam wszystkich naszych współbraci, szczególnie tych z Południowego Sudanu, o mojej bliskości i modlitwie. Ojciec Odhiambo oddał swoje życie za ludzi, za synów i córki Boga, naśladując Jezusa. Niech nasz miłosierny Ojciec przyjmie go z otwartym sercem. Módlmy się także za tych, którzy zaatakowali i zabili Ojca Victora oraz za tych, którzy szerzą przemoc, by Pan przemienił ich serca. Proszę byś przekazał szczere wyrazy współczucia wszystkim członkom twojej Prowincji i jego najbliższej rodzinie zapewniając o mojej modlitwie; oby Pan ich pocieszył. Niech nasz brat Victor spoczywa w Bożym pokoju i wiecznej radości. Z braterskim pozdrowieniem w Chrystusie

Arturo Sosa S.J.

Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

PILNE: w Południowym Sudanie zamordowano jezuitę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.