[PILNE] Znamy datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu

[PILNE] Znamy datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu
Ks. Michał Rapacz (fot. domena publiczna)
PAP / tk

15 czerwca odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu. Uroczystości beatyfikacyjne będą zwieńczeniem Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Dekret w sprawie włączenia ks. Michała Rapacza do grona błogosławionych Kościoła katolickiego zatwierdził 24 stycznia papież Franciszek.

DEON.PL POLECA
Kim był ks. Michał Rapacz?

Michał Rapacz urodził się w Tenczynie. W 1926 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1931 roku.

Pracował jako wikary w miejscowości Płoki w gminie Trzebinia, był opiekunem młodzieży, duszpasterzem chorych i ubogich.

DEON.PL POLECA

Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, ksiądz stał się celem ataków komunistów. Nakłaniano go do tego, aby opuścił Płoki. Mimo ostrzeżeń, że wydano na niego wyrok śmierci, postanowił zostać. Biografowie przypominają słowa księdza Rapacza z kazania: "Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża".

W czasie wojny duchowny współpracował z Armią Krajową, później pomagał żołnierzom ukrywającym się przed UB.

W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa komunistyczna bojówka, która odczytała księdzu Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony.

W toku śledztwa rozpoczętego w 1996 roku ustalono tożsamość sprawców, ale nie postawiono zarzutów. Sześć lat później sprawa karna została umorzona.

W Małopolsce narodził się kult kapłana męczennika. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej w 1992 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Szczych

Oddając cześć wszystkim Świętym, Kościół uwielbia Boga za skuteczność Jego łaski w życiu i posłudze wiernych świadków Chrystusa oraz wyraża wiarę, że oni, obywatele nieba, orędują za braćmi pielgrzymującymi na ziemi. Przytoczone w książce świadectwa...

Skomentuj artykuł

[PILNE] Znamy datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.