Kościół w Polsce będzie miał nowego błogosławionego. To zamordowany przez komunistów ksiądz

Kościół w Polsce będzie miał nowego błogosławionego. To zamordowany przez komunistów ksiądz
Ks. Michał Rapacz / Fot. Domena publiczna
PAP / pk

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie księdza Michała Rapacza (1904-1946) - poinformował w środę Watykan, ogłaszając listę dokumentów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, promulgowanych przez papieża. Przyszły polski błogosławiony został zamordowany po wojnie przez komunistyczną bojówkę w Małopolsce.

Sługa Boży Michał Rapacz urodził się w Tenczynie. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1931 roku. Pracował jako wikary w miejscowości Płoki w gminie Trzebinia, był opiekunem młodzieży, duszpasterzem chorych i ubogich.

Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, ksiądz stał się celem ataków komunistycznej komórki. Nakłaniano go do tego, aby opuścił Płoki. Mimo ostrzeżeń, że wydano na niego wyrok śmierci, postanowił pozostać.

DEON.PL POLECA

Biografowie przypominają słowa księdza Rapacza z kazania: "Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża".

W czasie wojny duchowny współpracował z Armią Krajową, później pomagał żołnierzom ukrywającym się przed UB.

W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa komunistyczna bojówka, która odczytała księdzu Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony.

W toku śledztwa rozpoczętego w 1996 roku ustalono tożsamość sprawców, ale nie postawiono zarzutów. Sześć lat później sprawa karna została umorzona.

W Małopolsce narodził się kult kapłana męczennika. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Archidiecezji Krakowskiej w 1992 roku.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Kościół w Polsce będzie miał nowego błogosławionego. To zamordowany przez komunistów ksiądz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.