Piotr Żyłka: marzy mi się, żeby nasi biskupi byli zdolni do takiego gestu

Piotr Żyłka: marzy mi się, żeby nasi biskupi byli zdolni do takiego gestu
fot. Twitter / HopeBorderInstitute
1 miesiąc temu

Chciałbym zobaczyć biskupa, który potrafi uklęknąć przed skrzywdzonymi. I pokazać w ten sposób żal i skruchę za to, jak Kościół w Polsce przez lata ukrywał działania księży wykorzystujących seksualnie dzieci. I za wszystkie inne krzywdy wyrządzone komukolwiek przez ludzi Kościoła - pisze redaktor naczelny DEON.pl

W USA dzieją się bardzo trudne i niepokojące rzeczy. Nigdy i nigdzie nie może być przyzwolenia na krzywdę drugiego człowieka i rasizm. W takich sytuacjach Kościół musi reagować. Musimy stawać po stronie skrzywdzonych.

Dlatego bardzo poruszyło mnie, że biskupi amerykańscy nie tylko zabrali oficjalnie głos potępiający zabójstwo George'a Floyda, ale zrobili też coś więcej.

W ostatnich dniach internet obiegło to zdjęcie. Bp Mark Seitz z El Paso (na zdjęciu w środku) publicznie dołączył do protestu przeciwko niesprawiedliwości rasowej.

Bp Seitz - razem z kilkoma księżmi - uklęknął i przez dziewięć minut modlił się w intencji zamordowanego - tak długo jak policjant dusił Floyda podczas zatrzymania.

 

Kiedy dotarło do mnie to zdjęcie, pomyślałem, że bardzo brakuje tego typu zachowań u nas w Polsce.

Chciałbym zobaczyć naszych biskupów, którzy publicznie mówią przepraszam za wszystkie skandale jakich ostatnio jesteśmy świadkami. Tymczasem - poza kilkoma wyjątkami - biskupi milczą. Zachowują się jakby się nic złego nie stało. Coraz więcej ludzi pyta mnie w rozgoryczeniu, czy oni naprawdę chcą przemilczeć i przeczekać to co się teraz dzieje, licząc, że ludzie zapomną.

Chciałbym zobaczyć biskupa, który potrafi uklęknąć przed skrzywdzonymi. I pokazać w ten sposób żal i skruchę za to, jak Kościół w Polsce przez lata ukrywał działania księży wykorzystujących seksualnie dzieci. I za wszystkie inne krzywdy wyrządzone komukolwiek przez ludzi Kościoła.

Ktoś powie, że to jest tylko gest. Ale gesty mają ogromne znaczenie. Cała przestrzeń wiary jest przecież wypełniona mocno gestami i symbolami. My ich bardzo potrzebujemy. Widać to doskonale na przykładzie działań papieża Franciszka. Gesty działają na emocje, mogą popychać do zmiany myślenia, do nawrócenia.

Oczywiście za nimi muszą pójść konkretne działania. Ale marzy mi się, żeby nasi biskupi byli zdolni do takiego właśnie gestu. W szczerości, prawdzie i pokorze serca. A jeśli nie biskupi to księża, którzy nie godzą się na to, co robią ich przełożeni. Modlę się o odwagę dla nich.

 

SŁOWA, GESTY I DZIAŁANIA, KTÓRYCH BARDZO BRAKUJE W KOŚCIELE W POLSCE W USA dzieją się bardzo trudne i niepokojące...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Czwartek, 4 czerwca 2020

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Piotr Żyłka: marzy mi się, żeby nasi biskupi byli zdolni do takiego gestu
Komentarze (20)
SP
Szukam Prawdy
7 czerwca 2020, 11:18
No i jeszcze jedno. Komentowałem kilka artykułów, i wszystkie zdjęte, jak widzę. A tyle się mówi o cenzurze w "Niedzieli".
SP
Szukam Prawdy
7 czerwca 2020, 11:17
Marzy mi się, aby poprawność polityczna i jednostronność w ocenach sytuacji wreszcie zdobyła się na spojrzenie szersze na konkretny problem. Rasizm to coś w obydwie strony, a nie jak biały zabije czarnego, to jest rasizm, a jak czarny zabije białego, to zależy. Smutne.
MM
~marian marianski
6 czerwca 2020, 23:26
Pan wywołujesz ludzi do obmowy - czyli złego mówienia o drugim człowieku!!! Co gorsza zachęca pan ludzi Kościoła, aby z pogardą odnosili się do pasterzy Kościoła!!! To tak, jakby matka dzieciom o ojcu źle mówiła i zachęcała je, aby rozpowiadały złe wieści o nim, aby z pogardą się do niego odnosiły!!! Zło trzeba nazwać po imieniu i wyciągnąć konsekwencje, ale metoda jaka wybrano i w jakiej pan też uczestniczysz (uważając się za uzdrawiacza Kościoła) jest błędna.
AW
~ania waliszko
6 czerwca 2020, 23:18
a pan za swoje zło już przeprosił każdego i zadośćuczynił?
PW
Piotr W
7 czerwca 2020, 20:11
Jakieś to ma znaczenie?
JL
Jerzy Liwski
5 czerwca 2020, 20:09
A ja nie chcę by biskupi wyrażali skruchę etc. Chcę żeby każdy biskup zamieszany w ukrywanie pedofilii został skazany prawomocnym wyrokiem prawa państwowego, chcę aby prawo kanoniczne zostało tak zmienione by jazdy zamieszany w pedofilię lub jej tuszowanie był po udowodnieniu automatycznie usuwany z duchowieństwa i tracił wszelkie przywileje które stan duchowny mu gwarantował. Chcę by utworzono świeckie komisję przy każdej diecezji etc. Pomarzyć można. Prymas będzie tylko plakaty wywieszał i nic się nie zmieni..
PW
Piotr W
7 czerwca 2020, 10:17
Wskazać winnych i ukarać - koniecznie. Ale ktoś jeszcze musi przeprosić w imieniu Kosciola, a do tego potrzeba szczerości, porady i pokory w sercu.
JL
Jerzy Liwski
5 czerwca 2020, 20:01
W diecezji El Paso, której biskupem jest Mark Deutz, 30 księży zostało oskarżonych o przestępstwa seksualne. Może pan redaktor podesłać jakiś link/wskazać kiedy bp Mark Seitz uklęknął przed ofiarami tych 30 duchownych.
WG
W Gedymin
5 czerwca 2020, 18:46
Ale najpierw pokonany musi być klerykalizm, który sprawia, że Kościół nie żyje w prawdzie. Wierni pragną świętości kapłanów i taki ich obraz w sobie budują (niekiedy pewnie na zasadzie: sam nie dbam o zdrowie, nie uprawiam sport, ale moja drużyna to ho, ho ...). Biskupom i księżą taki ich obraz wśród wiernych jest na rękę, bo przyjemnie mieć dobrą opinię zasłużoną czy niezasłużoną, można sobie trochę odpuścić, i choć tego obrazu nie budują to nie wyprowadzają wiernych z błędu (chyba, że przy okazji jakiegoś skandalu padają stwierdzenia, że ksiądz to też człowiek, wzięty z ludu). Niezliczone razy spotkałem się w kościele, z modlitwami za zatwardziałych grzeszników, za opanowany nałogami i podobnych, natomiast nie spotkałem się z modlitwą za księży, którzy potrzebują nawrócenia, podniesienia się z nałogów ...
TS
~Tomasz Szczeciński
5 czerwca 2020, 18:40
Do Marka Soczki - Biskupi przepraszali , tak? Wszyscy? Jest Pan pewnien? Czy tylko kilku? A reszta? Ci, ktorzy ukrywali, ukrywają dalej te brutalne wydarzenia a ich jest niestety wiekszośc! nie przeprosili! I nigdy tego nie zrobią! Bo wola bronic swych stołków za wszelką cenę! A biskupstwo to nie władza! To służba! Oni nigdy nie przeprosza! Teraz tylko Papiez musi wkroczyc i ich wyrzucic!
NT
~Natalia Tymińska
5 czerwca 2020, 18:14
Proszę Pana! Polscy biskupi nie chodzą, lecz kroczą. To przed nimi się klęka, a nie oni klękają. Proszę się obudzić, będzie fajniej!
PW
Piotr W
7 czerwca 2020, 10:19
Obudzić czyli co? Uznać, że to się nigdy nie zmieni i wybić sobie z głowy marzenia, że może być inaczej?
MK
Maria Kielawa
5 czerwca 2020, 16:45
Dołączam się do tej modlitwy całym sercem! I dorzucam drobną uwagę : nasz kościół różni się od kościołów w krajach demokratycznych, gdzie wiara jest świadomym i wolnym wyborem. U nas to ciągle tradycja i dramatycznie niska znajomość Boga, w którego się wierzy. Potrzebujemy katechezy od podstaw, rzetelnego nauczania i głoszenia Dobrej Nowiny. Amerykańska społeczność ma mocno zakorzenione poczucie wolności dlatego jest zdolna do gestów i czynów, których wymowy i znaczenia my nie rozumiemy. Ponadto księża w Ameryce rzetelnie odrobili lekcję pokory....
JL
Jerzy Liwski
5 czerwca 2020, 16:07
A co stoi na przeszkodzie, by redaktorzy Deon.pl (jakby nie było nie są szarymi reprezentantami Kościoła, w wielu kręgach są rozpoznawani) dokonali tego, czego domaga się Pan redaktor od biskupów. Uklęknięcie przed Skrzywdzonymi i poproście o wybaczenie, jeśli nie w imieniu całego Kościoła, to w imieniu tej części, którą reprezentujecie. Pytanie jest czy chodzi o to by klęknąć przed Skrzywdzonymi, czy chodzi o to by upokorzyć biskupów?
PW
Piotr W
7 czerwca 2020, 10:28
A przez Ciebie w tym momencie co przemawia klerykalizm, broniący biskupów, czy złośliwość wobec deona?
MB
~Markus Balonowski
5 czerwca 2020, 13:32
To faktycznie ważny gest. Ale co do polskich biskupów, jakoś mnie nie oburza milczenie tych nie zamieszanych w sprawę. Po prostu. Może mam inną wrażliwość. Owszem zachowanie tych którzy jakolwiek tuszowali sprawę a teraz milczą jest skandaliczne.
SD
~Staś Deonowy
5 czerwca 2020, 13:13
A ja bym chciał żeby za przestępstwo księdza odpowiadał ksiądz (jak w cywilizowanym systemie prawnym) a nie dziennikarze oskarżają księży, biskupów, kościół, Papieża...może jeszcze dojdą do Jezusa, Boga Stworzyciela i dinozaurów.
JK
~Jan Kowalski
5 czerwca 2020, 15:08
Jeszcze się łudzisz że polski Kościół systemowo nie ukrywał sprawców różnych przestępstw i nie przenosił ich z jednej parafii na drugą? Ja to znam z lat 80. choć wtedy chodziło o inne występki niż pedofilia.
MS
~Marek Soczki
5 czerwca 2020, 12:57
Ale Ty chłopie jesteś hipokrytą. Pokazujesz 1, słownie jednego biskupa z USA i mówisz, w domyśle, że chciałbyś widzieć wszystkich? polskich biskupów na klęczkach przed ludźmi skrzywdzonymi przez Kościół. Straszna hipokryzja. Polscy biskupi nie raz i dwa przepraszali za zło, które wydarzyło się w Kościele.
PW
Piotr W
7 czerwca 2020, 10:32
Piotr Żyłka marzy aby polscy biskupi potrafili zachować się jak ten jeden amerykański biskup. W czym widzisz to hipokryzję?

Skomentuj artykuł

Piotr Żyłka: marzy mi się, żeby nasi biskupi byli zdolni do takiego gestu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.