Plany reformy kalendarza liturgicznego Kościołów wschodnich

Plany reformy kalendarza liturgicznego Kościołów wschodnich
Fot. satur73 / depositphotos.com
KAI / jk

24 grudnia w Kijowie spotkali się zwierzchnicy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Prawosławnego Kościoła Ukrainy abp Światosław Szewczuk i metropolita Epifaniusz. Spotkanie dotyczyło reformy kalendarza liturgicznego, co być może stanie się ważnym krokiem do przynajmniej częściowej daty świąt obchodzonych przez Kościoły na Wschodzie i Zachodzie.

Hierarchowie zgodnie doszli do przekonania, że reforma kalendarza liturgicznego staje się kwestią coraz bardziej naglącą w przypadku świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Po dyskusji postanowili utworzyć grupę roboczą, której zadaniem ma być kompleksowe przestudiowanie tej sprawy, aby wypracować konkretne propozycje dla duchowieństwa i Synodów obu Kościołów w kontekście przygotowań do 1700. rocznicy pierwszego soboru powszechnego, jaki odbył się w 325 roku w Nicei. To właśnie na nim ustalono zasady kalendarza liturgicznego.

Grekokatolicy, podobnie jak prawosławni i inne Kościoły wschodnie, posługują się kalendarzem juliańskim i obchodzą Boże Narodzenie 6 stycznia. Kościół zachodni natomiast obchodzi je 25 grudnia, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Jednak niektóre Kościoły wschodnie zastanawiają się nad wprowadzeniem tzw. kalendarza neojuliańskiego, zgodnie z którym święta stałe, takie jak Boże Narodzenie, byłyby obchodzone według kalendarza gregoriańskiego, natomiast cały cykl wielkanocny – według kalendarza juliańskiego.

Podczas spotkania mowa była także o relacjach międzyreligijnych i stanie stosunków państwo-Kościół na Ukrainie, jak również o trwającej agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie i o perspektywach powojennego rozwoju kraju. Spotkanie zakończyło się złożeniem sobie nawzajem życzeń świątecznych i wymianą prezentów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Karpiński

Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest Słowo Chrystusa.

Żywiołem, który rozpala wiarę, jest ogień słowa Bożego rozniecający ludzkie serca. Człowiek nim owładnięty płonie i zapala innych. Ogień...

Skomentuj artykuł

Plany reformy kalendarza liturgicznego Kościołów wschodnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.