Plotki potwierdzone. Papież jednak planuje podróż we wrześniu

Plotki potwierdzone. Papież jednak planuje podróż we wrześniu
Papież Franciszek podczas audiencji. Fot. ANGELO CARCONI / ANSA / EPA / PAP
KAI / mł

W ostatnich dniach pojawiły się plotki, że we wrześniu papież Franciszek wybiera się w trzydniową podróż m.in. do Indonezji. Teraz potwierdził je nieoficjalnie indonezyjski episkopat.

Jakie kraje odwiedzi we wrześniu papież? 

Kard. Suharyo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji, biskup Antonius Subianto z Bandungu potwierdzili krążące plotki, że papież Franciszek planuje wizytę w tym kraju w dniach od 3 do 6 września b.r. – podaje agencja Asianews. Trasa wrześniowej podróży, która ma obejmować także Timor Wschodni, Papuę Nową Gwineę i Singapur jest obecnie układana. Nie wykluczone jest także odwiedzenie przez Franciszka Wietnamu. W przypadku Indonezji będzie to trzecia wizyta papieża po Pawle VI w 1970 roku i Janie Pawle II w 1989 roku.

Ogłoszenie to jest następstwem wiadomości nieoficjalnych, które krążyły w kraju już od tygodni. „Wizyta papieża Franciszka została publicznie zaplanowana na 2020 r., ale z powodu pandemii Covid-19 podróż ta została odwołana, a teraz została przełożona”, powiedział kard. Suharyo. Jak wyjaśnił bp Subianto, daty podróży zostały uzgodnione w ostatnich dniach między Stolicą Apostolską a rządem Indonezji. „Wciąż dyskutujemy z zainteresowanymi stronami, aby określić program”, wyjaśnił przewodniczący Konferencji Episkopatu, „a jednocześnie tworzymy wewnętrzny komitet organizacyjny” - dodał.

Podróż się odbędzie, jeśli zdrowie pozwoli

Po ogłoszeniu w styczniu przez rząd Papui Nowej Gwinei, trwają przygotowania do długiej podróży, podczas której - jeśli zdrowie pozwoli - Franciszek zatrzyma się we wrześniu w Azji i Oceanii, odwiedzając także Timor Wschodni i Singapur. Możliwe jest również zaproszenie z Wietnamu, który odwiedza obecnie watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

DEON.PL POLECA

Dla Indonezji wizyta zaplanowana na wrzesień będzie trzecią wizytą papieża. Pierwszym papieżem, który odwiedził archipelag, był Paweł VI, który 3 grudnia 1970 r., w ramach swojej ostatniej międzynarodowej podróży apostolskiej, zatrzymał się w Dżakarcie, gdzie został ciepło przyjęty przez ówczesnego prezydenta Suharto. W dniach od 8 do 12 października 1989 r. odwiedził Indonezję Jan Paweł II. W jej trakcie sprawował Mszę św. na stadionie w Dżakarcie, a także był w Medan na Sumatrze Północnej, Yogyakarta na Jawie Środkowej i Flores na Nusa Tenggara Wschodnim. Podczas tej samej podróży św. Jan Paweł II udał się również do Dili, w ówczesnej indonezyjskiej prowincji Timor Wschodni.

Indonezja utrzymuje dobre stosunki z Watykanem od czasu uzyskania niepodległości. „Już w 1947 roku Stolica Apostolska otworzyła swoją misję dyplomatyczną w Dżakarcie” - przypomniał kard. Suharyo. W latach 50. i 60. pierwszy prezydent Sukarno odbył trzy oficjalne wizyty w Watykanie, spotykając się z Piusem XII w 1956 roku, Janem XXIII w 1959 roku i Pawłem VI w 1964 roku. Z drugiej strony, obecny prezydent Joko Widodo nigdy nie był w Watykanie: wrześniowa podróż (która odbędzie się przed oficjalną inauguracją nowego prezydenta) będzie zatem jego pierwszą okazją do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Plotki potwierdzone. Papież jednak planuje podróż we wrześniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.