"Po co chrzest i rodzice chrzestni?"

"Po co chrzest i rodzice chrzestni?"
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W bydgoskiej wspólnocie Przemieniania Pańskiego trwa specjalny cykl katechez, który wpisuje się w przygotowania oraz obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaproszenie - skierowane nie tylko do parafian - znalazło żywy oddźwięk.

Co Pismo Święte mówi na temat chrztu świętego? Po co rodzice chrzestni? - to tylko niektóre z tematów spotkań prowadzonych przez ks. dr. hab. Bogdana Czyżewskiego. Wykłady objęły także: historię katechumenatu i przygotowanie do chrztu w Kościele pierwszych wieków, chrzest Polski z 966 roku w kontekście znaczenia religijnego i państwowego oraz współczesną liturgię chrztu świętego. - Spotkania stanowią przede wszystkim refleksję nad tym, co wydarzyło się w naszej ojczyźnie dokładnie 1050 lat temu - powiedział ks. dr hab. Bogdan Czyżewski.

DEON.PL POLECAKapłan dodał, że otwarte spotkania pod wspólnym tytułem: "Odkrywamy na nowo piękno chrztu świętego", pozwalają uczestnikom uświadomić sobie, iż jest to sakrament wprowadzający chrześcijanina w życie wiary i świadome jej przeżywanie na co dzień. - Jest to także ponowne odkrycie i zachwycenia się sakramentem chrztu w możliwie wszystkich jego wymiarach: biblijnym, patrystycznym, historycznym, liturgicznym i pastoralnym - podkreślił.

Cykl katechez na temat chrztu św. jest kontynuacją wcześniej podejmowanych tematów, najpierw na temat wiary: Wierzę w Boga Ojca, Wierzę w Jezusa Chrystusa, Wierzę w Ducha Świętego, Wierzę w Kościół święty. Później były kwestie związane z poszczególnymi sakramentami w życiu chrześcijanina. W poprzednim zaś roku chętni odkrywali i poznawali Pismo Święte. - Wracając do źródeł wiary, uświadamiamy sobie nie tylko znaczenie i sens chrztu w naszym życiu, ale odkrywamy też wielkość daru, jakim jest udział w wierze Jezusa Chrystusa wszystkich, którzy przez chrzest święty ów dar otrzymali - powiedział proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy.

Ks. Bogdan Czyżewski jest kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1988-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu patrologii w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone obroną licencjatu z teologii patrystycznej i dyplomem capacite doctorale. Pracę doktorską obronił w 1995 roku na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Habilitował się w 2003 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 2005 został mianowany profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłada na Wydziale Teologicznym UAM patrologię, historię Kościoła starożytnego oraz język łaciński.

Każde z bydgoskich spotkań pozwala także na zadawanie pytań i rozwiewanie wątpliwości związanych z tematem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Po co chrzest i rodzice chrzestni?"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.