Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką

Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką
(fot. Paweł Brożyniak SJ)
2 lata temu
PAP / ms

Poczta Polska wprowadzi w niedzielę do obiegu znaczek emisji "Patroni Polski" z okazji ustanowionego przez Episkopat Polski Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki przypadającego w 450. rocznicę śmierci - poinformowała w piątek spółka.

Jak dodała Poczta Polska, nakład znaczków to 120 tys. sztuk, a cena - 2,60 zł.

Na znaczku plastyk Bożydar Grozdew przedstawił wizerunek obrazu "Święty Stanisław Kostka" autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffmann z 1996 roku. Umieszczono również roślinny motyw ozdobny, w który wpisana jest sylwetka białego orła w koronie.

Święty Stanisław Kostka (1550-1568), jeden z pięciu patronów Polski, pochodził z Rostkowa w powiecie przasnyskim. W wieku 14 lat udał się do wiedeńskiej szkoły w konwikcie oo. Jezuitów. W 1566 r., gdy ciężko zachorował, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce i poleciła wstąpić do Towarzystwa Jezusowego.

Rok później w Rzymie rozpoczął nowicjat. Według przekazów Stanisław Kostka był zakonnikiem szczególnie pielęgnującym kult maryjny. Odszedł 15 sierpnia 1568 r., w osiemnastym roku życia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kult Stanisława Kostki rozwinął się szybko. Został beatyfikowany w 1605 r., a następnie kanonizowany przez papieża Benedykta XIV w 1726 r. Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski od 1671 r. Ponadto patronuje archidiecezji warszawskiej, łódzkiej, diecezji płockiej oraz kilku miastom, licznym szkołom i seminariom duchownym. Jest także uznawany za patrona polskiej młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.