Podwójne życie księdza niszczy Kościół. Ojciec Adam Żak o moralności duchownych
Podwójne życie księży, nawet jeśli nie wiąże się z przestępstwami, ma destrukcyjny wpływ na Kościół - mówi o. Adam Żak, koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wzrost świadomości wśród biskupów i duchownych sprawia, że reakcje na skandale w Kościele są coraz bardziej zdecydowane.
Gorszące sytuacje
Ostatnie wydarzenia z udziałem księży w diecezjach sosnowieckiej i płockiej wstrząsnęły opinią publiczną. Zatrzymania za przestępstwa seksualne, oszustwa i narkotyki pokazują skalę problemu. O. Adam Żak podkreśla, że Kościół reaguje coraz bardziej stanowczo, a biskupi wdrażają procedury przewidziane przez prawo kanoniczne.
- Biskup ma obowiązek powiadomienia policji i wszczęcia dochodzenia wstępnego w takich przypadkach - mówi jezuita.
W przypadkach takich jak te w Dąbrowie Górniczej i Drobinie, służby zostały wezwane natychmiast, a dochodzenia prowadzone są równolegle z postępowaniem kościelnym.
- Biskupi muszą zadbać, aby duchowni podejrzani o nieobyczajne zachowanie zostali zawieszeni - podkreśla o. Żak.
Kary kościelne
Duchowni, którzy łamią zasady celibatu czy innych zobowiązań kapłańskich, mogą zostać ukarani przez Kościół.
- W wyniku procesu księża mogą być zawieszeni, a nawet wydaleni ze stanu duchownego - zaznacza o. Żak. Kościół nie ma jednak możliwości karania więzieniem; to należy do organów świeckich.
Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, nawet nie łamiąc prawa, powinien być wezwany do poprawy. O. Żak wyraźnie mówi: - Prowadzenie podwójnego życia jest zawsze niszczące dla Kościoła.
Znaczenie przejrzystości
Kościół coraz bardziej zdaje sobie sprawę z konieczności stanowczego reagowania na nieprawidłowości wśród duchowieństwa, zarówno w sprawach nagłaśnianych przez media, jak i tych pozostających w cieniu. O. Żak podkreśla, że przejrzystość w działaniach Kościoła jest kluczowa, aby odzyskać zaufanie wiernych i chronić najmłodszych.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł