Pogorszenie stanu zdrowia bpa Wacława Świerzawskiego. Kuria prosi o modlitwę

Pogorszenie stanu zdrowia bpa Wacława Świerzawskiego. Kuria prosi o modlitwę
(fot. diecezjasandomierska.pl / shutterstock.com)
KAI / diecezjasandomierska.pl / ml

Bp Krzysztof Nitkiewicz poprosił 11 września duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych świeckich diecezji sandomierskiej o modlitwy w intencji bardzo chorego biskupa seniora Wacława Świerzawskiego.

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu poinformowała w specjalnym komunikacie, że stan zdrowia księdza biskupa Wacława Świerzawskiego, który jest obecnie hospitalizowany, uległ pogorszeniu: 

Niniejszym informujemy, że uległ pogorszeniu stan zdrowia księdza biskupa Wacława Świerzawskiego, który jest obecnie hospitalizowany. Biskup Ordynariusz prosi duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych świeckich o modlitwę w intencji chorego Pasterza.

Biskup senior prof. dr hab. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie w archidiecezji lwowskiej 14 maja 1927 roku. W warunkach wojennych ukończył jedyną akceptowaną przez okupanta średnią szkołę handlową. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego abp. Eugeniusza Baziaka. Odtąd pełnił posługę kapłańską w duszpasterstwie i na polu naukowym.
Sakrę biskupią otrzymał ks. Wacław Świerzawski 28 kwietnia 1992 roku w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka.
Pod rządami biskupa odrestaurowano niektóre ważniejsze obiekty sakralne sandomierskiej Starówki (m.in. dach katedry) i budynki użyteczności publicznej (dom Akcji Katolickiej, dom Instytutu Teologicznego, plebania przykatedralna).
Biskup jest autorem 64 książek i ok. 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości, drukowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Jako dydaktyk, jest promotorem licznych prac magisterskich, licencjackich i doktorskich.
Był członkiem towarzystw naukowych w kraju i za granicą. W roku 1975 został powołany na członka Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Od roku 1983 należał do zespołu redakcyjnego polskiej wersji Communio. 
Od 1980 był członkiem a od roku 1994 przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski oraz wydawcą i redaktorem pisma Anamnesis, biuletynu Komisji, który w 1996 r. uczynił ogólnodostępnym organem publikującym teksty z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego. 
Od 1994 był członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów a od roku 1996 członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Naukowej Episkopatu Polski.
W październiku 2002 papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego. Od tego momentu jako biskup emerytowany mieszka w Zawichoście. W kwietniu br. obchodził jubileusz 25 - lecia posługi biskupiej.

Biskup Świerzwski jest założycielem wspólnoty zakonnej. W 1990 powołał do życia w Krakowie Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, czyli jadwiżanki wawelskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün
13,93 zł
19,90 zł

Od nas zależy, czy poprawiamy jakość naszych myśli
Św. Jan Kasjan

Każdy z nas tworzy autosugestie. Są to nieustannie obecne w naszej głowie słowa, które wpływają na to, co myślimy, jak się czujemy, jakie...

Skomentuj artykuł

Pogorszenie stanu zdrowia bpa Wacława Świerzawskiego. Kuria prosi o modlitwę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.