Polak przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

Polak przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
KAI/dm

Papież Franciszek mianował nowym przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych polskiego jezuitę, o. Marka Inglota, profesora na Wydziale Historii i Dóbr Kulturalnych Kościoła Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

62-letni o. Inglot pochodzi z Brzozowa w archidiecezji przemyskiej. Należy do Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Ten długoletni konsultor Kongregacji (obecnie Dykasterii) Spraw Kanonizacyjnych był dyrektorem Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego. Wydał kilka książek. m.in. biografię ks. Jakuba Wujka, jezuity, XVI-wiecznego polskiego tłumacza Biblii. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim był m.in. dziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Kościoła. Członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych został w 2020 roku.

Papieski Komitet Nauk Historycznych powstał w 1954 roku, zastępując istniejącą od 1883 roku Komisję Kardynalską ds. Badań Historycznych. Gromadzi naukowców, duchownych i świeckich, podejmujących badania z historii Kościoła i papiestwa. Dotychczas na jego czele stał, od 2009 roku, francuski norbertanin, o. Bernard Ardura, były długoletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury.

KAI/dm

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polak przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.