Polscy biskupi o Papieżu Franciszku

Zobacz galerię
Polscy biskupi o Papieżu Franciszku
(fot. EPA/VALDRIN XHEMAJ)
PAP / psd

- Papież Franciszek pochodzi z żywego, dynamicznego Kościoła argentyńskiego, to dobra perspektywa na ożywienie Kościoła w krajach zmęczonych materializmem - powiedział w rozmowie z KAI abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dziś kardynałowie wybrali na papieża kard. Jorge Mario Bergoglio, jezuitę, który przybrał imię Franciszek.

- Przyjąłem ten wybór z uczuciami radości i nadziei, a także wdzięczności wobec kardynałów - powiedział abp Michalik. Zaznaczył, że jest to dowód na miłość purpuratów do Kościoła, którzy wybrali pasterza na biskupa Rzymu. - Kard. Bergoglio, obecnie papież Franciszek, to jest duszpasterz wyjęty z pierwszego szeregu, który zna problemy kontynentu Ameryki Południowej, bardzo żywego, dynamicznego - mówi przewodniczący KEP, dodając, że nowy papież zna również problemy całego świata i "widzi sukcesy i pewne trudności, z którymi Ewangelia i przesłanie Chrystusa musi się zmagać".

DEON.PL POLECAZdaniem abp. Michalika ten wybór, ale również wielkie oczekiwanie na nowego papieża - bo widać było powszechne zainteresowanie konklawe - to dowód, że papież jest potrzebny nie tylko Kościołowi, ale i ludziom, człowiekowi naszych czasów.

Zdaniem arcybiskupa, imię nowego Ojca Świętego - Franciszek - jest symptomatyczne. - Święty Franciszek jest bliski wielu, nie tylko z zakonu, którego jest założycielem, ale nawet ludziom innych religii - przypomina metropolita przemyski. I wymienia przymioty św. Franciszka: prostota, miłość do Kościoła, reforma, radykalizm ewangeliczny realizowany z miłością. - Św. Franciszek to nie tylko autor cennych myśli, skrzętnie zapisanych przez jego uczniów, ale i autor stylu życia. Obranie imienia Franciszek to wytyczenie drogi sobie i całemu pontyfikatowi - uważa metropolita przemyski.

Zdaniem abp. Michalika, nowy papież to osoba, którą stać na samodzielność, oryginalność, spontaniczność, to papież, który ufa Panu Bogu. - Rozpoczął od wspólnej modlitwy za swojego poprzednika, czyli jest człowiekiem głębokiej kultury, chce być wierny tradycji, jest wdzięczny za pracę Benedykta XVI - mówi abp Michalik. - Następnie poprosił o modlitwę za siebie. Jest świadomy swojego miejsca, swojej władzy, jest zastępcą Chrystusa i ma prawo udzielić odpustu, ma prawo udzielać łaski duchowe, zamykać i otwierać bramy Królestwa, ale jednocześnie ufa ludziom i prosi ich o modlitwę. Myślę, że to też jest symptomatyczne - podkreśla abp Michalik.

Abp Michalik zwraca uwagę na to, że papież Franciszek wniesie do Kościoła doświadczenie wiary Ameryki Południowej, swojej liczącej 3 mln wiernych diecezji. - To jest żywy, dynamiczny Kościół - podkreślił. - To dla nas dobra perspektywa, możliwość ożywienia Kościoła w krajach zmęczonych materializmem. Trzeba być dobrej myśli, że Słowo Boże ma większą moc niż ludziom by się wydawało.

Abp Michalik spotkał kard. Bergoglio podczas Synodu Biskupów w październiku ub.r. w Rzymie, poświęconym nowej ewangelizacji. - Już na tym synodzie przysłuchując się obradom byłem zdumiony, że Kościół żyje wspólnymi problemami, tymi samymi trudnościami i radościami w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Europie - powiedział abp Michalik. - Wszyscy kardynałowie byli wówczas bardzo otwarci, bezpośredni, gotowi na dialog.

- Jestem dobrej myśli - powiedział przewodniczący KEP. - Cały polski Kościół się cieszy, będziemy się modlić w najbliższą niedzielę, dziękować Panu Bogu za ten wybór.

Arcybiskup zwraca uwagę na spontaniczność reakcji wiernych. - U nas w Przemyślu odezwały się dzwony we wszystkich kościołach, spontanicznie, bez żadnych zarządzeń - powiedział. - To też mówi o pewnej atmosferze, o drzemiącej potrzebie obecności Kościoła.

Wybór papieża Franciszka to powiew Ducha Świętego

- Wybór papieża Franciszka to powiew Ducha Świętego - mówi bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Wiadomość o końcu konklawe zastała go - wraz z 9 innymi polskimi biskupami - na pielgrzymce po Ziemi Świętej.

- Cieszymy się i odczuwamy wdzięczność za ten wybór - powiedział bp Polak. - Ta informacja zastała nas po tym jak modliliśmy się o nowego papieża w sanktuarium Matki Bożej w Ain Karem. Wszyscy biskupi przesyłają pozdrowienia do nowego papieża i zapewniają o modlitwie.

- Osobiście odbieram ten wybór jako pewien powiew Ducha Świętego - powiedział biskup. - Tym razem nie wymieniano nazwiska kard. Bergoglio jako papabile, choć w 2005 roku był poważnym kandydatem na papieża. Jest nadzieja, że będzie kontynuował pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Dla bp. Polaka nie ma większego znaczenia pochodzenie nowego papieża - Argentyna - ani to, że jest jezuitą. - Jako biskup, potem kardynał od lat ponosił odpowiedzialność za Kościół powszechny i nie ma większego znaczenia z jakiego kręgu kulturowego pochodzi czy z jakiego zakonu się wywodzi - powiedział biskup. Jednocześnie dodał, że Kościół w Ameryce Południowej cieszy się życzliwością, tamtejsi wierni manifestują żywiołowo swoją wiarę. - To daje nam nadzieję na ożywienie Kościoła, ale też oznacza, że papież będzie musiał głosić Chrystusa również w nieprzyjaznym klimacie, jaki jest w Europie - dodaje. - To głoszenie będzie poparte osobistym świadectwem papieża.

Mówiąc o wyborze imienia nowego papieża - Franciszek - bp Polak odniósł się do spekulacji, że oznacza ono drogę odnowy Kościoła, wzorem Biedaczyny z Asyżu. - Franciszek miał zrewolucjonizować Kościół, ale też świat, a współczesny Kościół ma nie tyle patrzeć w siebie, widzieć siebie jak w lustrze, ale musi patrzeć w kierunku świata - podkreślił bp Polak. - Mówienie, że Kościół ma rewolucjonizować tylko siebie jest krótkowzroczne - ocenił.

Franciszek przychodzi z ważnym zadaniem, odbudowanie Kościoła w ludzkich sercach

Ojciec Święty będzie łączył duchowości dwóch świętych: prostotę i głębię Franciszka z Asyżu i zatroskanie misyjne Franciszka Ksawerego - uważa biskup radomski Henryk Tomasik, odnosząc się do wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową.

- Św. Franciszek z Asyżu to prostota i głębia, ale też cisza i wielkie zaangażowanie. Ważne było to, co sam przeżył słysząc słowa: "Franciszku odbuduj mój Kościół". Natychmiast przystąpił do prac przy odbudowie kościoła, później jednak zrozumiał, że chodzi o ludzkie serca. Dzisiaj znów brzmią słowa Chrystusa: "Franciszku odbuduj Kościół w wielu sercach w Ameryce, Europie, czy Afryce". Nie w sensie fizycznym ale trzeba odbudować Kościół w ludzkich sercach. Był też św. Franciszek Ksawery, który pojechał na misje, aby szukać dusz dla Boga - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Bp Tomasik zwrócił uwagę, że zanim Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa, sam najpierw poprosił wiernych o modlitwę w swojej intencji i świata. - To było piękne doświadczenie Kościoła, Ojciec Święty wskazał nam ten kierunek. Kościół jest potęgą, kiedy trwamy na modlitwie, nie wówczas kiedy mamy piękne instytucje. To była piękna katecheza - powiedział ordynariusz radomski.

Podziękował Bogu za to, co się stało w Rzymie. - Mamy kolejny znak, że Duch Święty jest w Kościele. Świat znów był zaskoczony wyborem nowego papieża, podobnie było z wyborem kard. Karola Wojtyły. Można powiedzieć, że dzisiaj wygrał faworyt Ducha Świętego - powiedział bp Tomasik.

Ma za sobą bogate życie duchowe

- Nowy Ojciec Święty jest człowiekiem nietuzinkowym. To osoba mająca za sobą bogate życie duchowe, a jednocześnie doświadczenie południowoamerykańskie i europejskie - tak biskup bydgoski Jan Tyrawa komentuje w rozmowie z KAI wybór kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Biskup bydgoski podkreśla, że nowy papież ma bardzo dobre przygotowanie o profilu teologicznym, filozoficznym, ale także psychologicznym i z zakresu nauk ścisłych. - Wszystko wskazuje na to, że będzie papieżem, mówiąc językiem świeckim, kreślącym swoją własną linię, własną politykę - dodał.

Według bp. Tyrawy bardzo znamienne jest to, że kardynałowie wybrali papieża spoza Europy. Nie ma to wielkiego znaczenia teologicznego, ale jest znakiem czasu. - Nowy papież pochodzi z kontynentu, gdzie kultura chrześcijańska nie jest tak stara jak w Europie. Jednak nie pochodzi z jakiegoś obcego świata. Dziś połowa katolików żyje na obszarze obu Ameryk. Nowy papież wnosi więc do Kościoła powszechnego doświadczenie miejsca, z którego przychodzi. Na pewno będzie to wbogacające i inspirujące - powiedział.

Komentując imię, które obrał nowy Ojciec Święty, bp Tyrawa uważa, że będzie w ten sposób nawiązywał do wielkiej tradycji franciszkańskiej. - Papież na pewno zna dzieła św. Franciszka i jego dokonania. Doszedł do wniosku, że dzisiaj potrzeba światu właśnie kogoś takiego. Potrzeba jego wiary, prostoty i jego stylu życia, o czym dzisiejszy świat często zapomina - zaznaczył biskup.

Bp Kiernikowski zachęca do modlitwy w intencji papieża Franciszka

Krótko po ogłoszeniu decyzji o wyborze kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski na antenie Katolickiego Radia Podlasie zachęcił wszystkich diecezjan do modlitwy za nowo wybranego papieża.

Mówiąc o wielkiej radości z racji dokonanego przez kardynałów wyboru bp Kiernikowski zaznaczył, że nowy papież, jezuita, jest człowiekiem bardzo oddanym Kościołowi. - Pokładamy wielkie nadzieje, że nowy papież będzie kontynuatorem tego wszystkiego, co w Kościele rozpoczęło się jako stale odnawiająca się rzeczywistość zbliżania się do Jezusa Chrystusa. Że będzie świadkiem tajemnicy Jezusa Chrystusa, która niesie ludziom nadzieję życia - dodał.

Bp Kiernikowski zwrócił także uwagę na fakt, że na początku swej posługi nowy papież Franciszek poprosił o modlitwę w swojej intencji. - To oznacza, że jest człowiekiem modlitwy, tym który prosi o modlitwę, który chce wejść w kontakt ze wspólnotą wierzących, ze wspólnotą Kościoła. Jest świadom odpowiedzialności, jaka na nim spoczęła - podkreślił biskup siedlecki.

Zapewnił także że Kościół siedlecki modli się za papieża i zachęcił wszystkich diecezjan do tej modlitwy oraz do modlitwy za nas samych, abyśmy potrafili dobrze przeżywać to wszystko, co zostanie dane Kościołowi przez posługę papieża Franciszka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi o Papieżu Franciszku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.