Polscy biskupi o rozwiązaniu problemu nadużyć: robimy wszystko, co możemy

Polscy biskupi o rozwiązaniu problemu nadużyć: robimy wszystko, co możemy
Fot. Episkopat News / flickr.com
PAP / tk

Polscy biskupi, którzy udali się do Rzymu z wizytą ad limina mówią, że robią wszystko, co mogą, aby rozwiązać problem nadużyć seksualnych w Kościele i ich tuszowania.

Na briefingu w środę biskup opolski Andrzej Czaja powiedział dziennikarzom: "Wszyscy są przekonani o tym, że my co możemy to robimy, na poziomie wychodzenia do ofiar i konsekwentnego rozliczania, nawet rozliczania biskupów".

DEON.PL POLECA
Podkreślił, że sprawa nadużyć podczas wizyty poruszana jest w prawie każdym urzędzie Stolicy Apostolskiej. Zaznaczył, że wszędzie kładzie się nacisk na troskę o ofiary, których dobro jest na pierwszym miejscu

.

DEON.PL POLECA

- Jest zgodność, że tutaj absolutnie nie można stosować taryfy ulgowej albo że trzeba odczekać - oświadczył biskup Czaja.

To jest jednoznaczne, dodał, "w naszych głowach, sercach i sumieniach".

Pytany, czy w trakcie wizyty ad limina padła ze strony biskupów jasna deklaracja, że dołożą starań, by rozwiązać problem pedofilii i jej tuszowania odparł: "Werbalnej deklaracji przynajmniej w naszej grupie nikt nie składał" - wyjaśnił biskup opolski i dodał, że "deklaracji nikt nie oczekuje, bo wszyscy są przekonani o tym, że co robić można, to robimy i staramy się jak najwięcej zrobić, co nie znaczy, że jest wszystko zrobione".

Bp Czaja o dialogu z ofiarami

- My jesteśmy ciągle w drodze - zaznaczył biskup Czaja. Podkreślił, że kiedy wpływa taka sprawa, trzeba od razu podjąć dialog z pięcioma podmiotami: ofiarą, rodziną, sprawcą , wspólnotą lokalną, prokuraturą i mediami. - My się uczymy, jesteśmy w drodze, ale staramy się być naprawdę pilnymi uczniami, a wytyczne, które podpisaliśmy realizujemy - zapewnił.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że deklaracje składane były już wcześniej, między innymi przez prymasa Wojciecha Polaka. - Jest to rzecz tak oczywista; dobro ofiar jest pierwsze i najważniejsze - mówił rzecznik.

Następnie zaznaczył, że "w Kościele w Polsce chyba jako w jedynej instytucji w naszym kraju mamy funkcjonujące procedury, które pozwalają na przykład ofiarom, poszkodowanym uzyskać pomoc i wsparcie".

- Jesteśmy jedyną instytucją, która takie instrukcje daje, przez wsparcie finansowe, prawne, psychologiczne dzięki fundacji świętego Józefa i przez działalność biura delegata do spraw ochrony dzieci i młodzieży - wyjaśnił ksiądz Gęsiak.

Zaznaczył, że procedury w Polsce są wdrożone. - Są one bardzo skomplikowane i zawsze dotyczą poszczególnych osób, dla których jest to bardzo indywidualny dramat - podkreślił rzecznik.

Źródło: PAP / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi o rozwiązaniu problemu nadużyć: robimy wszystko, co możemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.