Polscy biskupi oficjalnie przepraszają ofiary wykorzystania seksualnego przez duchownych, ich rodziny i cały Kościół, za krzywdy

(fot. episkopat.pl)
BP KEP

Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim - piszą polscy biskupi. W ogłoszonym dziś "Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych" wzywają też sprawców przestępstw do uznania swojej odpowiedzialności oraz do pokuty.

Biskupi zadecydowali, że pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich polskich diecezjach. Zapewniają także o swoim pragnieniu, "aby bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, zgodnie z wolą Pana, stało się priorytetem dla wszystkich środowisk i rodzin".

CZYTAJ CAŁE STANOWISKO BISKUPÓW »

Biskupi zwrócili się również do sprawców przestępstw, których wezwali do nawrócenia i szczerej pokuty. "Zdradziliście niewinnych młodych ludzi oraz ich rodziców, którzy pokładali w was zaufanie. Utraciliście szacunek społeczności i okryliście wstydem i hańbą waszych współbraci" - napisali.

Zaznaczając, że problem nadużyć seksualnych istnieje w wielu środowiskach, w tym także w rodzinach biskupi przyznają, że problem ten staje się źródłem szczególnego zgorszenia, kiedy sprawcami nadużyć są duchowni. "Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczają przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka" - czytamy w Stanowisku.

Biskupi przypominają, że Kościół od początku swego istnienia uznawał nadużycia wobec dzieci za wyjątkowo ciężki grzech. "Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych" - piszą biskupi. Proszą też Boga o "światło, siłę i odwagę" do walki z moralnym i duchowym zepsuciem, które jest zasadniczym źródłem wykorzystania seksualnego małoletnich. Prosimy Pana, by dał skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i przyjaznego dzieciom i młodzieży.

Abp Wojciech Polak: marzy mi się taki Kościół [WYWIAD] »

Biskupi zwrócili się bezpośrednio do ludzi, którzy doświadczyli nadużyć seksualnych ze strony duszpasterzy. "Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych" - napisali.

Przypomnieli również o systemie ochrony dzieci i młodzieży, który już działa w polskich diecezjach oraz o możliwościach pomocy, którą mogą otrzymać pokrzywdzeni, a także o sposobach reagowania na przestępstwa seksualne.

W dokumencie przypomniano, że Episkopat Polski od szeregu lat podejmuje działania, których celem jest wyeliminowanie przestępstw związanych z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych. Przypominają, że w każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat, który jest odpowiednio przeszkolony przez działające od 2014 roku Centrum Ochrony Dziecka i upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc ofierze wykorzystania w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego.

Adam Żak SJ: zero tolerancji dla przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich [WYWIAD] »

W "Stanowisku" przypomniano też, że od 5 lat powołany przez KEP koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży organizuje liczne szkolenia dla duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, które powoli, ale skutecznie wpływają na zmianę postaw i świadomości. Ponadto od kilku lat prowadzone jest kształcenie dla wychowawców w seminariach duchownych, aby kompetentnie pracowali nad formacją przyszłych kapłanów, nie dopuszczając, by w szeregach duchowieństwa znalazły się osoby niedojrzałe, niezdolne do wierności złożonym ślubom i przyrzeczeniom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi oficjalnie przepraszają ofiary wykorzystania seksualnego przez duchownych, ich rodziny i cały Kościół, za krzywdy
Komentarze (3)
Oriana Bianka
21 listopada 2018, 12:44
Przeprosiny i wydanie wytycznych w sprawie nadużyć wobec nieletnich to za mało. Wydanie wytycznych to zresztą obowiązek każdego kościoła lokalnego nakazany przez Watykan. Za rzestepstwa pedofilskie odpowiadaja nie tylko bezposredni sprawcy, ale ich przełożeni, którzy sprawy tuszowali oraz przenosili księży pedofili z jednej parafii do innej, odległej, gdzie pedofile krzywdzili kolejne dzieci. Kiedy doczekamy się rozliczenia biskupów odpowiedzialnych za ukrywanie przestępstw i narażanie dzieci na krzywdzenie przez duchownych? Potrzebne są konkretne działania, a nie tylko słowa i nawoływanie do modlitwy - niech biskupi nie wymagają, żeby Bóg załatwił za nich to, co oni powinni zrobić. 
PW
Paweł Wittek
20 listopada 2018, 19:28
to proszę zacząć wyrzucać na przysłowiowy pysk sprawców i ich wysoko postawionych ochraniaczy
Ewa Zawadzka
20 listopada 2018, 13:49
Kościół wzywa sprawców do uznania swej winy. A kiedy Kościółjako instytucja zacznie ponosić konsekwencje? Kiedy zacznie wydalać sprawców ze stanu kapłańskiego nie czekając latami aż oni sami "uznają swoją winę" z którego to "uznania" nic nie wynika. Kiedy Kościół zleci niezależne śledztwo w sprawie tuszowania przypadków pedofilii i zdymisjonych odpowiedzialnych za ten proceder? Zamiast do instytucji kościelnych poszkodowani powinni się zgłaszać do jedynych instytucji mogących przeciwdziałać pedofilii w kościele - prokuratury i sądów wyposażonych w środki prewencji w postaci zakładów karnych. U nas zostali ukarani tylko ci sprawcy o których dowiedziały się media - reszta spraw została zatajona z nadzieję że nigdy nie wyjdzie na jaw. I jak widać Kościół nie zamierza tego zmieniać. Jakże inaczej na tym tle wygląda Kościół niemiecki który zamierza rozliczyć zarówno sprawców jak też ich obrońców...