Polscy biskupi w Watykanie: potrzebne jest "szukanie lekarstwa na kryzys"

Polscy biskupi w Watykanie: potrzebne jest "szukanie lekarstwa na kryzys"
fot. Depositphotos
PAP / pk

Kryzys wiary i powołań kapłańskich oraz dotarcie do młodych ludzi, by zatrzymać ich przy Kościele - to niektóre z tematów, które poruszyli polscy biskupi z czwartej grupy składającej w Watykanie wizytę ad limina apostolorum.

Biskup opolski Andrzej Czaja powiedział na briefingu, że jedną z omówionych kwestii w Kongregacji Nauki Wiary był kryzys wiary, także jeśli chodzi o młode pokolenie.

DEON.PL POLECA
Zwrócił następnie uwagę na zjawisko "infantylizacji wiary", które może prowadzić do tradycjonalistycznego przekonania, że "trzeba za wszelką cenę bronić wcześniejszych pozycji".

Biskup zauważył, że niekiedy trzeba stanąć przed zadaniem weryfikacji zgodności z nauczaniem Kościołem w niektórych ruchach i wspólnotach.

Nieodpowiedzialne zachowanie niektórych egzorcystów

Ordynariusz opolski poinformował, że poruszono kwestie "nieodpowiedzialnego wypowiadania się i postępowania" niektórych egzorcystów. Jak podkreślił, pewnych "dziwnych praktyk nie można tolerować".

Ponadto zwrócił uwagę na problem księży i zakonników, którzy "zabierają głos na każdy temat". Przyznał, że czasem jakość tych wypowiedzi jest różna, zwłaszcza jeśli chodzi o zgodność z nauczaniem Kościoła.

Zatrzymanie w Kościele młodych ludzi

Biskupi rozmawiali o tym, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele, "gdy mamy tyle różnych gorszących nas spraw oraz skrajne i fałszywe przedstawianie obrazu Kościoła" - mówił biskup Czaja.

Dodał, że w Kongregacji do spraw Biskupów rozmawiano o kwestii ich "świętości osobistej".

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus odnotował, że w Polsce liczby obrazujące życie konsekrowane są "dość duże" mimo spadku powołań, ale potrzebne jest "szukanie lekarstwa na ten kryzys".

Poinformował, że życie konsekrowane prowadzi 32 tysiące osób, z których ponad połowę stanowią siostry zakonne. Około 1200 osób prowadzi życie kontemplacyjne w zakonach klauzurowych.

Bp Muskus zwrócił uwagę na działalność edukacyjną sióstr zakonnych i wysoki poziom nauczania w prowadzonych przez nie szkołach.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger mówił, że jednym z tematów rozmów w Watykanie był diakonat stały, także mężczyzn żyjących w związkach małżeńskich. Jak zauważył, coraz więcej diecezji decyduje się na taką posługę.

Ekspiacja w przypadkach profanacji i dewastacji

Zapowiedział, że chce rozmawiać w Watykanie o sprawie obrzędu ekspiacyjnego w przypadkach profanacji i dewastacji miejsc związanych z kultem. Wyjaśnił: "Nie mamy do dzisiaj żadnego obrzędu, który miałby charakter eskspiacyjny, przepraszający. Chcemy zapytać, czy możemy opracować taki obrzęd".

W czwartek papież Franciszek przyjmie na audiencji ostatnią, czwartą grupę polskich biskupów z archidiecezji krakowskiej i katowickiej. Po tej audiencji nie będzie już briefingu. Biskupi podsumują wizytę ad limina na konferencji prasowej w Polsce.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak

Dlaczego sens znika z naszego życia i jak go odnaleźć 

Mierzymy się z wielkimi zagadnieniami współczesności, ale czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi problemom, z którymi musimy się borykać na co dzień?

Prof. Dominika Dudek...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi w Watykanie: potrzebne jest "szukanie lekarstwa na kryzys"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.