Polscy biskupi we Lwowie. Modlili się o pokój na Ukrainie i rozmawiali o pomocy

Polscy biskupi we Lwowie. Modlili się o pokój na Ukrainie i rozmawiali o pomocy
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

- We Lwowie poprzez swoją obecność, rozmowy i modlitwy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy - powiedział abp Wojciech Polak, który, wraz z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem, przebywają w tych dniach w Ukrainie.

Prymas poinformował, że delegacja spotkała się z katolickim metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim i greckokatolickim metropolitą lwowskim abp. Ihorem Woźniakiem, z którymi rozmawiano o pomocy uchodźcom z Ukrainy i pomocy Ukrainie jaką świadczy Kościół z Polski.

- We Lwowie poprzez swoją obecność i rozmowy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy. Spotkaliśmy się ze zwierzchnikami różnych Kościołów a przede wszystkim z arcybiskupem i metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego (UKR) Mieczysławem Mokrzyckim oraz arcybiskupem i metropolitą lwowskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Ihorem Woźniakiem – powiedział abp Wojciech Polak.

Dodał, że rozmawiano przede wszystkim o pomocy udzielanej przez Kościół w Polsce dla uchodźców w naszym kraju i w Ukrainie. - Mówiliśmy, jak ważne jest by ona była nadal świadczona w obecnej sytuacji, gdyż wojna nadal trwa. Cały czas wzrasta liczba uchodźców. W samym Lwowie jest ich ok. 200 tys. Wszyscy dziękowali nam za pomoc jaka płynie z Polski. Ponadto modliliśmy się w różnych miejscach o pokój tak potrzebny w Ukrainie - wyjaśnił.

Abp Polak pytany o atmosferę społeczną we Lwowie zwrócił uwagę, że sytuacja jest napięta, szczególnie po wczorajszych atakach na obiekty wojskowe na obrzeżach miasta. - Ale na co dzień w samym mieście nie panuje nastrój lęku czy strachu. Ludzie starają się normalnie pracować i żyć. Miasto tętni życiem, choć widać zmniejszony ruch spowodowany brakiem paliwa – powiedział Prymas Polski.

DEON.PL POLECA

W dniach 17-20 maja Ukrainę odwiedzają z wizytą solidarności: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański; abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Towarzyszy im ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Po pobycie we Lwowie hierarchowie udadzą się do stolicy kraju.

Dokładne szczegóły dotyczące wizyty zostaną podane po powrocie Księży Biskupów z Ukrainy, na specjalnej konferencji prasowej, zaplanowanej na najbliższą sobotę.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi we Lwowie. Modlili się o pokój na Ukrainie i rozmawiali o pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.