Szef dyplomacji Watykanu udaje się z wizytą na Ukrainę

Szef dyplomacji Watykanu udaje się z wizytą na Ukrainę
Fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY
PAP / tk

Rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.

DEON.PL POLECA
Watykański Sekretariat Stanu podkreślił na Twitterze, że pochodzący z Wielkiej Brytanii dostojnik złoży wizytę na Ukrainie z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych między tym krajem a Stolicą Apostolską. Jak dodano, abp Gallagher odwiedzi Kijów, Lwów oraz miejsca szczególnie dotknięte przez wojnę po to, by „okazać bliskość papieża i Stolicy Apostolskiej i potwierdzić znaczenie dialogu dla przywrócenia pokoju”.

Zgodnie z programem, ogłoszonym w Watykanie, w środę abp Gallagher będzie we Lwowie, gdzie odwiedzi ośrodek, w którym przyjmowani są uchodźcy z innych części Ukrainy. Spotka się też z greckokatolickim biskupem Lwowa Ihorem Woźniakiem.

W czwartek szef dyplomacji Watykanu spotka się z gubernatorem obwodu lwowskiego Maksymem Kozyckim. Następnie pojedzie do Kijowa na spotkanie ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem.

Spotka się też z przewodniczącym polskiego Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Delegacja polskiego Episkopatu na czele z jego przewodniczącym udała się na Ukrainę z wizytą solidarności, by- jak wcześniej poinformowano- przekazać "wyrazy duchowej łączności polskiego Kościoła z wszystkimi, którzy cierpią w wyniku trwającej w tym kraju wojny".

Na piątek zapowiedziano spotkanie abpa Gallaghera z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Odwiedzi on też miejsca zaatakowane przez rosyjskie wojska i spotka się z dziennikarzami.

Zwraca się uwagę na kluczowe znaczenie wizyty szefa dyplomacji Watykanu w delikatnym momencie, w którym Stolica Apostolska stara się znaleźć równowagę między ogromną troską o los Ukraińców i potępieniem wojny, nazywanej przez papieża Franciszka „barbarzyństwem”, „świętokradztwem” i „masakrą” a podejmowanymi próbami, by nie przekreślać szans na dialog z Rosją w ramach wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju.

Jednocześnie watykańska dyplomacja stara się pogodzić dwa spojrzenia: często krytykowany przez papieża Franciszka przemysł zbrojeniowy i zwiększanie wydatków na broń z nauczaniem Kościoła , zgodnie z którym kraj ma prawo do obrony w obliczu agresji.

Obecna wizyta arcybiskupa Gallaghera była planowana jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę i miała na celu uczczenie 30-lecie wzajemnych relacji.

W minionych tygodniach Ukrainę odwiedzili kilka razy jako wysłannicy Franciszka papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski i kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Szef dyplomacji Watykanu udaje się z wizytą na Ukrainę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.