Polski ambasador otrzymał wyjątkową nagrodę. Jest przyznawana za działania na rzecz dialogu

Polski ambasador otrzymał wyjątkową nagrodę. Jest przyznawana za działania na rzecz dialogu
(fot. radiovaticana.va)
KAI/ mp

Jan Tombiński - polski dyplomata, ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej otrzymał dzisiaj w Rzymie Nagrodę im. bł. Ks. Emiliana Kowcza, przyznawaną przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK).

Wręczył ją w bazylice św. Sofii arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i członkowie Komitetu przyznającego nagrodę. Nagroda im. E. Kowcza jest przyznawana za działania na rzecz dialogu międzywyznaniowego, pojednanie między narodami i wszechstronną działalność filantropijną.

Ambasadora Jana Tombińskiego nagrodzono "za pełną oddania pracę na rzecz wspierania wartości demokratycznych w Polsce, na Ukrainie i w Europie, wspieranie dialogu polsko-ukraińskiego i transformacji systemowej na Ukrainie za niezachwianą wierność wartościom wolności i praw człowieka, a także za wyjątkowy osobisty przykład jednania narodów europejskich".

Ponadto Nagrodę otrzymali: Timothy David Snyder - amerykański historyk, specjalista zakresie dziejów Europy Środkowej i Wschodniej - za obiektywizm badawczy w przedstawianiu zagadnień historycznych, kształtując w ten sposób pozytywne stosunki między narodami w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość; Oksana Zabużko - ukraińska pisarka, poetka i eseistka - za wnikliwe studium destrukcji społeczeństwa, będącej skutkiem sowieckiego totalitaryzmu; Brigit Weber - niemiecka filantropka - za organizowanie pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Donbasie i Jana Zinkiewicz - lekarka i wolontariuszka, która wyniosła 129 rannych z pola bitwy podczas wojny w Donbasie, za heroiczną postawę ofiarności oraz osobisty przykład poświęcenia i odwagi.

Specjalne wyróżnienie w postaci ikony patrona nagrody otrzymał nieobecny podczas uroczystości sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, w uznaniu jego wkładu w pokojowe rozwiązanie konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Uroczysta gala wręczenia statuetek, przedstawiających anioła trzymającego w ręku gałązkę palmową - symbol zwycięstwa i niezłomności - odbyła się w bazylice św. Sofii w Rzymie, w rzymskiej siedzibie grekokatolików a poprzedziła ją wspólna modlitwa oraz koncert w wykonaniu ze kwartetu "Toccata Nova".

DEON.PL POLECA

Komitet przyznający nagrodę wyjaśnił, że w bieżącym roku wyróżniono osoby, których działania są zbliżone do postawy heroizmu, odwagi i otwartości patrona nagrody - bł. ks. Emiliana Kowcza. Chciano w ten sposób wskazać na ważność i aktualność takich wartości jak filantropia, bezinteresowność, tolerancja, dialog międzynarodowy, wyznaniowy i religijny, zbliżenie i pojednanie między narodami, szacunek dla odmienności, niezależnie od kontekstu historyczno-politycznego. Wydaje się to szczególnie ważne w obecnej sytuacji działań wojennych, które prowadzi Rosja przeciw Ukrainie - podkreślili przedstawiciele UKGK.

Dzisiaj przed południem laureaci wraz z przedstawicielami kapituły nagrody modlili się pod przewodnictwem abp Szewczuka w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej m. in. w intencji pokoju na Ukrainie. W świątyni poświęconej pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX w. i czasów najnowszych znajduje się ikona bł. Ks. Emiliana Kowcza.

Bazyliką opiekuje się Wspólnota Sant’Egidio, która otrzymała nagrodę jego imienia w 2013 r.

W uroczystości wziął udział obecny Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

W niedzielę 28 bm. z laureatami nagrody spotka się w bazylice Franciszek, który w tym dniu w godzinach popołudniowych przyjedzie aby pomodlić się i oddać hołd pochowanemu w krypcie świątyni greckokatolickiemu kapłanowi, bp. Stefanowi Czmilowi, swojemu wychowawcy z czasów młodości w Buenos Aires. Papież spotka się tam z mieszkającymi w tym mieście i okolicach Ukraińcami. Wygłosi do nich kazanie i weźmie udział w Nieszporach.

* * *

Emilian Kowcz (1884-1944) urodził się w Kosmaczu na Ukrainie. Przez ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i religię, szczególny wyraz znalazła w trudnych latach wojny. Uwięziony przez hitlerowców za ratowanie godności ludzkiej, najpierw we Lwowie, a potem na Majdanku, swój pobyt w obozie traktował jako dar Opatrzności.

Jego życie i działalność zostały uhonorowane przez wiele osób i instytucji: m.in. Rada Żydowska Ukrainy nadała mu tytuł "Sprawiedliwego Ukrainy", a Kościół katolicki ogłosił go błogosławionym - beatyfikacji dokonał Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Ukrainę 27 czerwca 2001 r. we Lwowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski ambasador otrzymał wyjątkową nagrodę. Jest przyznawana za działania na rzecz dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.