"Dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek". Watykan skomentował sklonowanie małp

"Dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek". Watykan skomentował sklonowanie małp
(fot. diMartedì / youtube.com)
PAP / KAI / pk

Nie można dopuścić do "samobójstwa nauki" - tak przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia skomentował sklonowanie makaków w laboratorium w Chinach. To pierwszy przypadek sklonowania małp.

W wywiadzie dla watykańskich mediów hierarcha ostro skrytykował ten eksperyment, przeprowadzony przez chińskich naukowców przy wykorzystaniu metody klonowania komórek macierzystych.

- Musimy zadać sobie pytanie, czy wszystko, co człowiek potrafi zrobić, jest dobrem - oświadczył arcybiskup Paglia w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej Watykanu. - Taka informacja wywołuje wiele wątpliwości, bo dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek - powiedział włoski arcybiskup.

Dodał następnie: "Jesteśmy zwolennikami nauki, którą uważamy za bardzo ważną i w żadnym razie nie chcemy jej blokować, ale z drugiej strony kochamy ją tak bardzo, że należy nie dopuścić do jej samobójstwa czy sprowadzania jej na dramatyczne tory".

- Jeśli przekracza się Rubikon w kwestii, która dotyczy człowieka, stajemy przed wielkim pytaniem, czy technika koniec końcem nie zniewoli człowieka, a to niestety oznacza przeciwieństwo tego, czym powinna się zajmować - ocenił abp Paglia.

Zadeklarował również: "Jestem przekonany, że nie można zahamować badań naukowych, ale nie ma wątpliwości co do tego, że niezbędne jest uniknięcie sytuacji, w której wyrządzą one wręcz śmiertelne rany".

Szef Papieskiej Akademii Życia wyraził przekonanie, że "świadomość ograniczeń jest jednym z decydujących wymiarów" działalności człowieka.

Jak zauważył, kontynuacja badań nad bronią nuklearną oznacza "ryzyko autodestrukcji". - Czy to się nazywa postęp? - zapytał abp Paglia.

W swojej nocie przewodniczący Akademii Życia przypomina o szkodach, jakie eksperymenty w dziedzinie testowania leków wyrządzić mogą światu zwierzęcemu i że można się na nie zgodzić tylko "w sytuacji braku alternatywnych metod zdobycia wiedzy i narzędzi terapeutycznych".

Na zakończenie oświadczenia abp Paglia podkreśla, że w świecie zachodnim zdania naukowców na temat "eksperymentów z modelami zwierzęcymi, a w szczególności z naczelnych", nie są zgodne, "zarówno ze względu na cierpienia, na jakie są wystawiane, jak i z powodu ich kosztów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

"Dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek". Watykan skomentował sklonowanie małp
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.