"Dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek". Watykan skomentował sklonowanie małp
Nie można dopuścić do "samobójstwa nauki" - tak przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia skomentował sklonowanie makaków w laboratorium w Chinach. To pierwszy przypadek sklonowania małp.
W wywiadzie dla watykańskich mediów hierarcha ostro skrytykował ten eksperyment, przeprowadzony przez chińskich naukowców przy wykorzystaniu metody klonowania komórek macierzystych.
- Musimy zadać sobie pytanie, czy wszystko, co człowiek potrafi zrobić, jest dobrem - oświadczył arcybiskup Paglia w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej Watykanu. - Taka informacja wywołuje wiele wątpliwości, bo dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek - powiedział włoski arcybiskup.
Dodał następnie: "Jesteśmy zwolennikami nauki, którą uważamy za bardzo ważną i w żadnym razie nie chcemy jej blokować, ale z drugiej strony kochamy ją tak bardzo, że należy nie dopuścić do jej samobójstwa czy sprowadzania jej na dramatyczne tory".
- Jeśli przekracza się Rubikon w kwestii, która dotyczy człowieka, stajemy przed wielkim pytaniem, czy technika koniec końcem nie zniewoli człowieka, a to niestety oznacza przeciwieństwo tego, czym powinna się zajmować - ocenił abp Paglia.
Zadeklarował również: "Jestem przekonany, że nie można zahamować badań naukowych, ale nie ma wątpliwości co do tego, że niezbędne jest uniknięcie sytuacji, w której wyrządzą one wręcz śmiertelne rany".
Szef Papieskiej Akademii Życia wyraził przekonanie, że "świadomość ograniczeń jest jednym z decydujących wymiarów" działalności człowieka.
Jak zauważył, kontynuacja badań nad bronią nuklearną oznacza "ryzyko autodestrukcji". - Czy to się nazywa postęp? - zapytał abp Paglia.
W swojej nocie przewodniczący Akademii Życia przypomina o szkodach, jakie eksperymenty w dziedzinie testowania leków wyrządzić mogą światu zwierzęcemu i że można się na nie zgodzić tylko "w sytuacji braku alternatywnych metod zdobycia wiedzy i narzędzi terapeutycznych".
Na zakończenie oświadczenia abp Paglia podkreśla, że w świecie zachodnim zdania naukowców na temat "eksperymentów z modelami zwierzęcymi, a w szczególności z naczelnych", nie są zgodne, "zarówno ze względu na cierpienia, na jakie są wystawiane, jak i z powodu ich kosztów".
Skomentuj artykuł