Dzisiaj w Kościele greckokatolickim przypada niedziela przebaczenia win

Dzisiaj w Kościele greckokatolickim przypada niedziela przebaczenia win
(fot. Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie / youtube.com)
KAI / pk

Dzisiejsza niedziela w Kościele greckokatolickim nazywana jest niedzielą przebaczenia win lub seropustną. Jest to ostatni dzień przed Wielkim Postem, który grekokatolicy rozpoczną jutro.

Liturgia tego dnia nawiązuje do słów Pana Jezusa: "Jeśli przyniesiesz dar swój do ołtarza i wspomnisz, że brat ma coś przeciwko tobie, idź i najpierw się z nim pojednaj". Oznacza to, ze wierni - zanim rozpoczną Wielki Post i przygotowania do Wielkanocy - mają się pojednać między sobą. Z tego względu w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą.

W tradycji niedziela ta nazywana jest również seropustną. Z kolei poprzednia - mięsopustną. Według tradycji od mięsopustnej obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a od seropustnej - od nabiału. Zgodnie ze zwyczajem w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, a dwie ostatnie niedziele przed Wielkim Postem mają być wprowadzeniem i przygotowaniem wiernych do tego okresu. W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim, Wielki Post rozpocznie się jutro (w poniedziałek). Nie ma zwyczaju posypywania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych. Zamieszkują głównie Podkarpacie, Małopolskę, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie, Warmię oraz Warszawę. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj w Kościele greckokatolickim przypada niedziela przebaczenia win
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.