Polski Kościół wobec wydarzeń Marca ’68. Osobiste notatki kardynała Wyszyńskiego

Polski Kościół wobec wydarzeń Marca ’68. Osobiste notatki kardynała Wyszyńskiego
(fot.wikimedia commons)
KAI/ ed

"Raczej wszystko trzeba brać na rachunek rozgrywek wewnętrznych w PZPR. Władze polityczne w obecnej chwili chcą ograniczyć się do rozprawy z syjonizmem i podżegaczami. Chcą wymanewrować młodzież akademicką, robotników i Kościół" - zapisał kard. Stefan Wyszyński w osobistych notatkach, komentując wydarzenia z marca 1968 r.

Te słowa obrazują stosunek polskiego Kościoła do ówczesnych wydarzeń. 8 marca 1968 r. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego i przyległych ulicach miały miejsce zamieszki związane ze zwołaniem wiecu w obronie dwóch studentów relegowanych z uczelni. Na teren uczelni wtargnęły oddziały ORMO, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji, którzy dotkliwie bili uciekających studentów.

Schronieniem były świątynie: pobliski kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, kościół akademicki św. Anny i kościół kapucynów na ul. Miodowej. Wkrótce zamieszki ogarnęły większość miast akademickich w Polsce. Niepokoje studenckie były pretekstem do wszczęcia rozgrywek wewnątrz partii komunistycznej i do usunięcia od władzy Władysława Gomułki, ówczesnego I sekretarza KC PZPR. Kościół stanął po stronie bitych i prześladowanych.

Prymas Stefan Wyszyński potępił antysemityzm

DEON.PL POLECA

Z zachowanych dokumentów wynika, że w marcu 1968 r. Prymas Stefan Wyszyński stanął w obronie studentów i potępił antysemityzm, za co dziękował mu były Naczelny Rabin Polski Zew Wawa Morejno w 1968 i 1971 roku.

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 10 marca 1968 r.  w kościele św. Augustyna w Warszawie podczas nabożeństwa "Gorzkie żale" wygłosił kazanie pasyjne, które przeszło do historii pod nazwą "Na krzyżowej drodze stolicy".

11 marca Prymas miał wygłosić kazanie w warszawskim akademickim kościele św. Anny, jednak odwołał swoje wystąpienie. W pobliżu kościoła trwały zamieszki i mógłby tam dotrzeć tylko pod milicyjną eskortą, a w takim przypadku - jak odnotował - "straci twarz".

Więcej można przeczytać tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski Kościół wobec wydarzeń Marca ’68. Osobiste notatki kardynała Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.