Pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony. Decyzję podjęły władze miasta

Pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony. Decyzję podjęły władze miasta
(fot. PAP/Adam Warżawa)
2 lata temu
trojmiasto.pl / kk

Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego - stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Informację podał portal Trójmiasto.pl. Pomink ma zostać przeniesiony "kulturalnie i z poszanowaniem zasad".

W zeszłym tygodniu ukazał się reportaż "Sekret świętej Brygidy", w którym pojawiły się doniesienia o czynach pedofilskich popełnianych przez ks. prałata Jankowskiego. Od tego czasu pomnik księdza, który stoi przed jego dawną parafią jest niszczony przez nieznane osoby. W piątek pod pomnikiem Jankowskiego odbyła się manifestacja, podczas której nawoływano do usunięcia pomnika.

Pomnik powstał z inicjatywy komitetu społecznego, zaś pieniądze pochodziły ze zbiórki publicznej. Koszt budowy wyniósł ok. 100 tys. zł.

Sprawy ks. Jankowskiego nie da się przemilczeć. Dobro wymaga jej wyjaśnienia >>

Do sprawy odniosła się także Kuria diecezjalna, która dziś wydała oswiadczenie. Czytamy w nim, że "Archidiecezja Gdańska nie jest kompetentna do podejmowania jakichkolwiek decyzji" w sprawie pomnika. Jeśli chodzi o zarzuty, które pojawiły się w prasie, to do Kurii "nie wpłynęły żadne doniesienia [je] potwierdzające".

"Nie podejmuje się działań jedynie na podstawie artykułu prasowego, bez zgłoszenia ze strony świadków zdarzeń" - mówił ks. Krzysztof Szerszeń, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji gdańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP
17,94 zł
29,90 zł

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony. Decyzję podjęły władze miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.