Poświęcenie kościoła w kształcie tulipana

Poświęcenie kościoła w kształcie tulipana
(fot. filipini.radom.pl)
KAI / drr

- Budowa przebiegała z wielkim trudem, poświęceniem i ofiarą, zwłaszcza, że nie były to czasy sprzyjające. Dzięki Bożej Opatrzności i ludzi dobrej woli, po 30 latach wytężonej pracy, modlitwy i cierpienia, możemy cieszyć się z dokonanego dzieła - mówił ks. Ryszard Grzybowski, superior radomskich filipinów, którzy opiekują się radomską parafią.

Biskup radomski Henryk Tomasik podczas uroczystości poświęcenia świątyni wzywał wiernych do tego, aby byli dumni, iż są chrześcijanami. - Niepotrzebnie wpadamy w różne w kompleksy, nazywają nas różnie. Potrzebne jest nam odbudowanie honoru chrześcijanina - mówił hierarcha. Wskazywał też na przykład pierwszych chrześcijan, którzy odważnie wyznawali swoją wiarę.

Bp Tomasik ubolewał też, że zanika wrażliwość "na głębię sakramentu chrztu świętego" i jest on traktowany w sposób magiczny. - Jeszcze bardziej bolejemy nad tym, że ci, którzy noszą imię chrześcijanin, odrzuciło sakramentalność małżeństwa. To nasza wielka przegrana. Za słabe jest przygotowanie do sakramentu małżeństwa, "bo nie ma czasu". Ponadto wielu rodaków zagubiło niedzielną Mszę świętą - wyliczał bp Tomasik.

W uroczystości poświęcenia kościoła uczestniczył m.in. przełożony księży filipinów ks. Zbigniew Starczewski oraz superiorzy z filipińskich kongregacji m.in. z Gostynina, Studzianny, Tarnowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Poznania i Bytowa. Wśród zaproszonych gości byli również architekci kościoła Wojciech Gęsiak i Wojciech Fałat oraz zespół konstruktorów pod przewodnictwem prof. Kazimierza Flagi i Stanisława Kaczmarczyka z Politechniki Krakowskiej.

DEON.PL POLECA

Wygląd kościoła przypomina kielich tulipana. Projekt świątyni, oryginalny w swej rzeźbie architektonicznej, bardzo trudny konstrukcyjnie i technologicznie, okazał się również drogi i czasochłonny w realizacji. Została ona zaprojektowana na planie koła o promieniu 20 metrów. To budynek dwupoziomowy. Dolna część, z dużą sceną, przewidziana została jako sala audiowizualna. Górna część kościoła o powierzchni 1,2 tys. metrów kwadratowych z trzema antresolami o powierzchni 300 metrów kwadratowych, związana została czterema żelbetonowymi łupinami, z których dwie są symetryczne, jedna średnia, a najwyższa z krzyżem nad prezbiterium.

Nad centralną częścią kościoła znajduje się stalowy dach oparty na konstrukcji stalowej, który przypomina ostre sklepienia gotyckie. Między dachem a łupinami są świetliki, które wraz z witrażem za prezbiterium stanowią naturalne, pełne załamań i światłocieni oświetlenie wnętrza świątyni.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Świata swoim zasięgiem obejmuje obszar północno-wschodniej części Radomia - głównie osiedle Nad Potokiem. Aktualnie liczy około 9 tys. mieszkańców. Przy kościele znajduje się Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. św. Filipa Neri.

Filipini przybyli do Radomia w 1959 roku. Bp Jan Kanty Lorek erygował wówczas przy kaplicy pzy ulicy Siennej wikariat eksponowany, przyznając księżom szeroką autonomię w ramach pracy duszpasterskiej. Parafia powstała w 1981 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poświęcenie kościoła w kształcie tulipana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.