Kontrowersyjny projekt i 30 lat realizacji

KAI / drr

Projekt kościoła Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu - skonstruowany na wzór kwiatu tulipana - wzbudzał wiele kontrowersji. Po 30 latach od rozpoczęcia budowy, obiekt zostanie poświęcony w najbliższą niedzielę, 18 grudnia. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik z udziałem biskupa-seniora Edwarda Materskiego. Początek o godzinie 18.00.

Wygląd kościoła przypomina kielich rozwijającego się tulipana. Proboszcz filipińskiej parafii ks. Piotr Karasek podkreślił, że projekt świątyni, oryginalny w swej rzeźbie architektonicznej, bardzo trudny konstrukcyjnie i technologicznie, okazał się również drogi i czasochłonny w realizacji. - Po 30 latach ciężkiej pracy wielu parafian i księży, możemy poświęcić nasz kościół, który jest zaliczany do najładniejszych kościołów w kraju. To był kontrowersyjny projekt, wręcz futurystyczny. Obiekt kształtem nawiązuje w pewnym sensie do opery w Sydney - powiedział ks. Karasek.

Architektami kościoła są Wojciech Gęsiak i Wojciech Fałat. Został on zaprojektowany na planie koła o promieniu 20 metrów. To budynek dwupoziomowy. Dolna część, z dużą sceną, przewidziana została jako sala audiowizualna. - Górna część kościoła o powierzchni 1200 metrów kwadratowych z trzema antresolami o powierzchni 300 metrów kwadratowych, związana została czterema żelbetonowymi łupinami, z których dwie są symetryczne, jedna średnia, a najwyższa z krzyżem nad prezbiterium - opowiada Wojciech Gęsiak.

Nad centralną częścią kościoła znajduje się stalowy dach oparty na konstrukcji stalowej, który przypomina ostre sklepienia gotyckie. Między dachem a łupinami są świetliki, które wraz z witrażem za prezbiterium stanowią naturalne, pełne załamań i światłocieni oświetlenie wnętrza świątyni.

DEON.PL POLECA

Budowa kościoła księży filipinów rozpoczęła się w 1982 roku.

Parafia Matki Bożej Królowej Świata swoim zasięgiem obejmuje obszar północno-wschodniej części Radomia - głównie osiedle Nad Potokiem. Aktualnie liczy około 9 tys. mieszkańców. Przy kościele znajduje się Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. św. Filipa Neri. Filipini przybyli do Radomia w 1959 roku. Bp Jan Kanty Lorek erygował wówczas przy kaplicy pzy ulicy Siennej wikariat eksponowany, przyznając księżom szeroką autonomię w ramach pracy duszpasterskiej. Parafia powstała w 1981 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjny projekt i 30 lat realizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.