Prawosławny Kościół Ukrainy uznany przez Teodora II, papieża i patriarchę Aleksandrii i całej Afryki

Prawosławny Kościół Ukrainy uznany przez Teodora II, papieża i patriarchę Aleksandrii i całej Afryki
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
KAI / ms

Jak podaje grecka prawosławna agencja informacyjna „Romfea”, wczoraj (8 listopada 2019 r.) Teodor II, papież patriarcha Aleksandryjski i całej Afryki, w trakcie Boskiej Liturgii w katedrze św. Michała Archanioła w Kairze po raz pierwszy wymienił imię Epifaniusza, metropolity kijowskiego jako zwierzchnika autokefalicznego Kościoła prawosławnego Ukrainy.


Patriarchat Aleksandryjski okazał się trzecim Kościołem prawosławnym, który oficjalnie uznał PKU - zaledwie po kilkunastu dniach po uznaniu go przez Kościół Hellady.

PKU został w grudniu ubiegłego roku uznany przez Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja I, a w styczniu br. otrzymał od niego tomos o autokefalii.

„Starożytny Patriarchat Aleksandrii po wielu modlitwach, po wielu rozważaniach w obecności wielu Arcypasterzy i Jego Ekscelencji Ambasadora Grecji, pragnie oficjalnie ogłosić, że z ważnością od dnia dzisiejszego wpisał do Dyptychów Prawosławny, Autokefaliczny Kościół Ukrainy” – mówił Teodor II w czasie liturgii.

Na stronie Patriarchatu Aleksandryjskiego umieszczono orędzie papieża Teodora II do współbraci w biskupstwie i komunikat o uznaniu Prawosławnego Kościoła Ukrainy, który stwierdza:

"Umiłowani Współbracia Arcypasterze,

Po naszym wspólnym omówieniu sprawy z rezultatem pozytywnym, jak i po osobistych rozmowach z każdym z z Was, po poddaniu tego dojrzałej refleksji i wielu modlitwach, prosząc Ducha Świętego Pocieszyciela o natchnienie i z troską o Jedność Kościoła Prawosławnego, podjęliśmy decyzję o uznaniu Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy i jej zwierzchnika, Błogosławionego Epifaniusza bo przyszedł na to czas.

+Papież i Patriarcha Alaksandryjski i całej Afryki Teodor II.
W wielkim grodzie Aleksandrii, 8 listopada 2019".

Na ukraińskiej stronie „Cerkwarium”, z powołaniem się na „Romfeę” można obejrzeć video z uznania PKU przez patriarchę Teodora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawosławny Kościół Ukrainy uznany przez Teodora II, papieża i patriarchę Aleksandrii i całej Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.