Prezerwatywa, która pozwala pobrać nasienie "zgodnie z katolicką etyką". Pomysł godny uwagi czy przesada?

Prezerwatywa, która pozwala pobrać nasienie "zgodnie z katolicką etyką". Pomysł godny uwagi czy przesada?
(Photo by rawpixel on Unsplash)
3 lata temu
GW / CMSCode / sz

Wielu katolickich małżonków ma problem z poddaniem się badaniu - masturbacja to przecież grzech. Z pomocą przyszło im jedno z łódzkich centrów medycznych. Co myślicie o tym pomyśle?

Sprawa zyskała rozgłos dzięki reklamie radiowej, w której słuchacze Radia Plus mogli usłyszeć o "badaniu nasienia zgodnym z zasadami etyki chrześcijańskiej". Oferta jednego z łódzkich centrów medycznych wzbudziła również zainteresowanie "Gazety Wyborczej". Dziennikarze poprosili o wyjaśnienie Monikę Markut, prezes zarządu centrum medycznego CMS Code, które oferuje m.in. tego typu usługi diagnostyczne dla par.

"W trzydziestosekundowym komunikacie nie ma miejsca na długie wyjaśnienia, a jako że rozgłośnia jest katolicka zdecydowaliśmy się podkreślić ten aspekt" - powiedziała prezes CMS Code. Podkreśliła również, że choć oferta skierowana jest do osób, które wyznają chrześcijańskie zasady etyczne, to skorzystać z niej może każdy mężczyzna, który czuje się skrępowany typowymi metodami.

Skąd w ogóle taki pomysł? Najprostszą metodą pobrania nasienia do przeprowadzenia diagnostyki płodności jest masturbacja. Kościół katolicki uznaje ją jednoznacznie za grzech. Stąd wiele katolickich par miało dylemat moralny w jaki sposób pozyskać materiał do badań. Mężczyzni często rezygnowali też z innej metody, jaką jest choćby biopsja jądra. Tutaj motywem był najczęściej lęk przed zabiegiem.

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy możemy mówić o grzechu, jeśli pobranie próbki służy diagnostyce lub terapii medycznej, która ma przecież ostatecznie doprowadzić parę do poczęcia? Wykładnię w tej sprawie daje m.in. Kongregacja Nauki Wiary w "Deklaracji o niektórych zagadnieniach etyki seksualnej" (Persona humana). Możemy w niej przeczytać, że "bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie władz seksualnych poza prawidłowym pożyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości".

Na stronie łódzkiego centrum medycznego możemy przeczytać informację skierowaną do potencjalnych pacjentów:

"W celu oceny płodności męskiej w przypadku braku poczęcia pomocne jest badanie nasienia. Niestety, pomimo iż jest ono istotną składową procesu diagnostyczno-terapeutycznego przyczynowego leczenia niepłodności (TIT - Targeted Infertility Treatment) jest ono niejednokrotnie pomijane bądź odwlekane w czasie. Niewątpliwie jest związane to z samą specyfiką badania, a mianowicie z kłopotliwym, dla niektórych wręcz kontrowersyjnym i trudnym do zaakceptowania z punktu moralnego sposobem pozyskania nasienia na drodze masturbacji. Rozumiejąc rozterki naszych pacjentów oraz szanując ich intymność i wrażliwość Centrum Medyczne Code zachęca małżonków do pozyskania materiału do analizy podczas normalnego współżycia w domu, a następnie dostarczenie materiału do badania w ciągu godziny od stosunku".

Prezerwatywa służąca do pobrania nasienia "zgodnie z zasadami etyki chrześcijańskiej" jest pozbawiona jakichkolwiek środków pleminikobójczych oraz innych wpływających na jakość i ruchliwość plemników. Sam pomysł nie jest nowy i w sprzedaży - głównie w aptekach - są już od jakiegoś czasu tego typu prezerwatywy.

Na forach dla par mierzących się z problemem bezpłodności możemy również przeczytać, że taka forma pobrania nasienia ma swoje plusy, ponieważ korzystnie wpływa na jego jakość i daje pozytywne wyniki badania. Choćby stres spowodowany nienaturalną sytuacją pobrania próbki w warunkach szpitalnych, może wpłynąć niekorzystnie na jej wyniki.

Jeden z katolickich portali zauważa jednak, że choć w tym przypadku udało się ominąć problem grzechu onanizmu, to za pomocą medycznej prezerwatywy, wchodzimy na drogę antykoncepcji, która również jest grzechem z punktu widzenia Kościoła. Parom, które starają się o dziecko, poradzono więc aby… przekuć prezerwatywę szpilką, co umożliwi jednocześnie pobranie próbki oraz nie zamknie im drogi do naturalnego poczęcia.

Chcesz zostać dawcą organów? Nosisz wypełnioną deklarację w portfelu? Zobacz co mówi na ten temat Kościół>>

Co myślicie o pomyśle centrum medycznego z Łodzi? Czy rynek usług medycznych powinien mieć ofertę spersonalizowaną pod "wierzącego pacjenta"? A może znacie inne przypadki, w których metody badań/diagnostyki są obarczone ryzykiem popełnienia grzechu? Jak w ogóle podchodzić do tego typu dylematów?

Podzielcie się w komentarzach swoimi przemyśleniami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
25,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Prezerwatywa, która pozwala pobrać nasienie "zgodnie z katolicką etyką". Pomysł godny uwagi czy przesada?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.