Prezydent Argentyny z wizytą u papieża. Przeprosił Franciszka za wyzwiska, które kierował w jego stronę

Prezydent Argentyny z wizytą u papieża. Przeprosił Franciszka za wyzwiska, które kierował w jego stronę
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta swej ojczystej Argentyny Javiera Mileia. Ich rozmowa trwała godzinę, a więc wyjątkowo długo - zauważają watykaniści. Audiencja i serdeczne spotkanie zamknęły definitywnie okres, gdy w kampanii wyborczej Milei obrażał papieża.

Argentyński prezydent przeprosił następnie Franciszka za skierowane pod jego adresem obelgi i wyzwiska, a sam papież w jednym z wywiadów przyznał, że rozumie to, iż w kampanii wyborczej mówi się różne rzeczy.

Według obserwatorów konkretnym rezultatem audiencji będzie oficjalne zaproszenie dla papieża, by po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu w 2013 roku odwiedził Argentynę. Franciszek mówił wcześniej, że taka podróż jest obecnie rozważana i mogłoby do niej dojść w drugiej połowie roku.

Trwająca godzinę prywatna rozmowa papieża i prezydenta w bibliotece Pałacu Apostolskiego to wyjątkowo długo, jak na papieskie audiencje, zwłaszcza - jak się zauważa - niepotrzebny był przy niej tłumacz. Po tej części odbyła się wymiana podarunków. Papież wręczył szefowi państwa pamiątkowy medal z brązu oraz dokumenty swego nauczania i tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Pokoju.

DEON.PL POLECA

Javier Milei przywiózł Franciszkowi filatelistyczną pamiątkę przygotowaną na cześć kanonizowanej w niedzielę pierwszej Argentynki Marii Antonii od św. Józefa, zwanej Mamą Antulą. W niedzielę uczestniczył on w mszy kanonizacyjnej w bazylice św. Piotra, przy okazji której spotkał się na krótko z papieżem i objął go serdecznie. Rozmawiali też, uśmiechając się do siebie. W czasie audiencji prezydent przekazał Franciszkowi także tradycyjne argentyńskie słodycze.

Gdy limuzyna z Mileiem jechała aleją prowadzącą do Watykanu, wysiadł on z niej na chwilę i podszedł do grupy swoich zwolenników, by przywitać się z nimi i zrobić sobie selfie.

Przywódca Argentyny spotka się również z premier Włoch Giorgią Meloni i prezydentem Sergio Mattarellą.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Argentyny z wizytą u papieża. Przeprosił Franciszka za wyzwiska, które kierował w jego stronę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.